Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на сигурността и сигурността на бъдещето

Снимка: btso.org.tr

Колкото по-далеч стигат хората в Космоса, толкова по-актуален става въпросът за осигуряването на общопризнати закони. Космическото право и космическата сигурност относително отскоро са на дневен ред, но значението им ще нараства бързо и те ще засягат както международните отношения, така и частни казуси, като например към кого да се обърнем за обезщетение, когато отломка от космически кораб падне върху къщата ни.

Договорът за Космоса е подписан през 1967 между САЩ, СССР и Великобритания. Там е провъзгласен принципът за изключително мирно използване на Луната и другите небесни тела и за равни права на всички държави за изследване на небесните тела, но оттогава светът се промени, а зависимостта ни от Космоса нарасна. Днешните системи за навигация работят благодарение на сателити, даже интернет, който ни поддържа свързани непрестанно, зависи от Космоса.

Всичко това поставя въпроса за космическата сигурност и за хората, които ще трябва да развиват правото в тази сфера, както и за всички онези нови аспекти на съществуващите дисциплини. Тези теми повдига разговорът с Халит Мирахметоглу, изпълнителен директор на Центъра за космически и авиационни тренировки Гокмен в Бурса и консултант на редица космически проекти, включително сателитния проект на Европейската обсерватория GOKTURK1.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводител на доброто за по-ефективни социални услуги

На територията на Разград се проведе първият по рода си фестивал "Пътеводител на доброто". Той събра представители на десетки неправителствени организации от цялата страна, които презентираха различни социални услуги, с цел обмяна на добри практики и модели за по-голяма ефективност в социалната работа. Услугите бяха разпределени в четири..

публикувано на 17.06.24 в 15:45
доц. Любомир Кендеров

Доц. Любомир Кендеров: В района на Созополския залив отрихме подводна кипарисова гора на милиони години

"Водолаз съм от много години, майчиният ми род е от Поморие, предлагам ви разходка в гора, но в морето. Наистина в Черно море има гора във водата, запазена от преди много години. Все още не е ясно как е станало това, единственото изследване е от 80-те години на миналия век, направено от български учени – геолози и палеонтолози, сред които и проф...

публикувано на 16.06.24 в 10:05
Даниел Койнов

Даниел Койнов: Математиката е изкуство

"Когато човек прави нещо с любов, това е най-важното. Да се занимаваш с точните науки и в частност математиката, е нещо много красиво. Всяко едно уравнение в математиката или задача в информатиката е уникално и съдържа различни идеи, които се преплитат една с друга, това е едно изкуство", категоричен е младият талант Даниел Койнов. "Аз,..

публикувано на 15.06.24 в 10:20

УАСГ е престижно класиран в световните университетски класации

УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.  "Това признание е много значимо както за университета..

публикувано на 14.06.24 в 17:00

Светлото Средновековие

Свикнали сме – като дойде реч за Средновековието, да прикачваме към него епитета "тъмно". С прозвището "тъмни" и изобщо "средни" векове този период от историята на човечеството се сдобива в епохата на Ренесанса; Петрарка е, който въвежда прилагателното в употреба. Само че той ни е подвел: Средновековието изобщо не е тъмно, а е един доста..

публикувано на 13.06.24 в 09:01