Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 4-10 октомври

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 10 октомври.

На 1 октомври в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ – Самоков беше открита фотографската изложба „Познатият Непознат“. Автор е Петър Боев (1912-2004 г.), който е най-известен с двата си тома „История на българската фотография“. Именно покрай научната си работа той остава непознат като творец. Петър Боев е офицерски син, фотограф, писател, журналист. Човек с обществена дейност, надхвърляща половин век. В изложбата „Познатият Непознат“ зрителите могат да видят непоказвани снимки от семейните албуми, негови картини, рисунки, лични вещи, документи. Посетителите могат да видят и оригинални видеоматериали, свързани с живота на Петър Боев. Куратор на изложбата е Силвио Томов – уредник нова история в Исторически музей-Самоков.

На десети октомври в Държавен куклен театър - Пловдив от 19.30 ч. беше поставен спектакълът „Жълтата котка“. „Жълтата котка“ е представление за живота на жена, готова на всичко за щастието на сина си. Четирима актьори разказват нейната история, използвайки средствата на документалния театър, съвременния танц, "stand up" комедията и приказката. Те я „следват“ по пътя от родната ѝ страна през България до все още ненаписаното ѝ бъдеще. Спектакълът се осъществява в рамките на проект „Повишаване на информираността на българското общество и мигрантските общности в България“, изпълняван от Международната организация по миграция, продукцията е на „Театър на отговорността“, а режисьор е Борис Зафиров.

На българския книжен пазар читателите вече могат да намерят заглавието „Антарктическа кухня". „Има много книги, писани за Антарктида, в които се разказва за учените и за техните постижения на Ледения континент, но за първи път сега тази книга е посветена на готвачите, подготвящи храната на полярниците. Те имат нужда от уют, който да ги доближи до дома и това става чрез храната“, казва в интервю пред БТА проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции. Премиерата на книгата се състоя преди дни в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Освен проф. Пимпирев, още двама души са ключови за появата на „Антарктическа кухня" – Хавиер Качо, испански писател, учен и ръководител на испанската полярна база „Хуан Карлос I”, и журналистът и фотограф Иглика Трифонова.

Международното Биенале на стъклото е най-мащабното и професионално ориентирано събитие в България, посветено изцяло на художественото стъкло. Биеналето, вече превърнало се в традиция, се провежда за трета година в сътрудничество между Нов български университет и Националната галерия. До седми ноември творби на 158 автори от 41 страни ще бъдат изложени в "Квадрат 500" и в Нов български университет.

Социални, морални и екологични уроци на едно необикновено време – така кураторката на изложбата Nature takes back Теодора Константинова определя творбите в нея. Изложбата на Ели Жотева, Мартин Пенев и Стела Василева беше открита на 4 октомври в галерия Little bird place и може да бъде разгледана до 29 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50