„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 10 октомври.
На 1 октомври в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ – Самоков беше открита фотографската изложба „Познатият Непознат“. Автор е Петър Боев (1912-2004 г.), който е най-известен с двата си тома „История на българската фотография“. Именно покрай научната си работа той остава непознат като творец. Петър Боев е офицерски син, фотограф, писател, журналист. Човек с обществена дейност, надхвърляща половин век. В изложбата „Познатият Непознат“ зрителите могат да видят непоказвани снимки от семейните албуми, негови картини, рисунки, лични вещи, документи. Посетителите могат да видят и оригинални видеоматериали, свързани с живота на Петър Боев. Куратор на изложбата е Силвио Томов – уредник нова история в Исторически музей-Самоков.
На десети октомври в Държавен куклен театър - Пловдив от 19.30 ч. беше поставен спектакълът „Жълтата котка“. „Жълтата котка“ е представление за живота на жена, готова на всичко за щастието на сина си. Четирима актьори разказват нейната история, използвайки средствата на документалния театър, съвременния танц, "stand up" комедията и приказката. Те я „следват“ по пътя от родната ѝ страна през България до все още ненаписаното ѝ бъдеще. Спектакълът се осъществява в рамките на проект „Повишаване на информираността на българското общество и мигрантските общности в България“, изпълняван от Международната организация по миграция, продукцията е на „Театър на отговорността“, а режисьор е Борис Зафиров.
На българския книжен пазар читателите вече могат да намерят заглавието „Антарктическа кухня". „Има много книги, писани за Антарктида, в които се разказва за учените и за техните постижения на Ледения континент, но за първи път сега тази книга е посветена на готвачите, подготвящи храната на полярниците. Те имат нужда от уют, който да ги доближи до дома и това става чрез храната“, казва в интервю пред БТА проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции. Премиерата на книгата се състоя преди дни в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Освен проф. Пимпирев, още двама души са ключови за появата на „Антарктическа кухня" – Хавиер Качо, испански писател, учен и ръководител на испанската полярна база „Хуан Карлос I”, и журналистът и фотограф Иглика Трифонова.
Международното Биенале на стъклото е най-мащабното и професионално ориентирано събитие в България, посветено изцяло на художественото стъкло. Биеналето, вече превърнало се в традиция, се провежда за трета година в сътрудничество между Нов български университет и Националната галерия. До седми ноември творби на 158 автори от 41 страни ще бъдат изложени в "Квадрат 500" и в Нов български университет.
Социални, морални и екологични уроци на едно необикновено време – така кураторката на изложбата Nature takes back Теодора Константинова определя творбите в нея. Изложбата на Ели Жотева, Мартин Пенев и Стела Василева беше открита на 4 октомври в галерия Little bird place и може да бъде разгледана до 29 октомври.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg