Фестивалът „Дни на младата режисура“ има своята традиция, той е създаден през 1985 г. по инициатива на режисьора Иван Станев съвместно с Димитър Радичков. Това е отворена възможност за млади, току-що завършили режисьори с покана да представят своето разбиране за театър. Изданието „Младите в театъра“ започна преди дни с мисията да предостави сцена на спектакли от дебютиращи и млади режисьори и да даде възможност на ловешката публика да се запознае в рамките на няколко дни с най-любопитното от театралния живот в страната. Тази година в изданието са селектирани седем постановки, като две от тях са премиерни - „Мяра за мяра“ по Шекспир на режисьора Крис Шарков на Драматичен театър Ловеч и „Пепеляшка“ с режисьор Маргарита Мачева – продукция на Драматичен театър „Никола Вапцаров”- Благоевград. Фестивалът „Дните на младата режисура“ е продължение на провежданите през 80-те години в Ловеч театрални прегледи „Младежка сцена“ и „Преглед на режисьорските дебюти“, затова можем да кажем, че има и още по-дълга история и традиция във времето. Фестивалът на младите в театъра ще бъде закрит официално утре с постановката „Посещението на старата дама“, представена от завършилия клас на проф. Пламен Марков, под режисурата на Дамян Тенев.
Подробности за „Фестивала на младите в театъра“ чуйте в звуковия файл от Биляна Петрова, директор на театър Ловеч и организатор на фестивала.
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Нашият съвременник, писателят Хари Аничкин, казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..
Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..
"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..
Зад " Бестиарий " на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg