Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците – „Ренесансова музика“ на Георги Тутев

Снимка: БНР

Това е третото и, за съжаление, последно издание на рубриката на Марио Ангелов, който от 1 ноември вече няма да бъде продуцент на симфоничната музика в БНР. Г-н Ангелов напуска Радиото, но споделя, че в продължение на три десетилетия „пъпът му е бил хвърлен в Националното радио“: „Трябва да кажа, че аз съм много, много благодарен за тази възможност – да работя в Първо студио, да работя със СО на БНР, с много и чудесни диригенти… Бил съм всичко в Националното радио – и солист, и оркестрант, и камерен изпълнител… Музикален редактор всъщност не съм бил… Но колкото повече минават годините, започвам да изпитвам лично към себе си… изпитвам голяма отговорност към това, което излиза изпод пръстите ми като звуци; това, което се случва като продукт изпод ръцете ми, главата ми, заедно с диригентите, разбира се, които участват в студийните звукозаписи на Симфоничния оркестър; както и все повече изпитвам голяма отговорност към това какво казвам, на кого казвам, а още повече пък, ако има нещо, което трябва да се напише и да остане…“.

Георги ТутевЗа последната си изява в „Неделния следобед“ Марио Ангелов избра творба на Георги Тутев – творец, когото често наричат „светла личност, ренесансова личност“. Вероятно е съвпадение, но представяме точно новата регистрация на неговата „Ренесансова музика“, записана през февруари 2021 г. от СО на БНР и главния диригент Марк Кадин. За Георги Тутев продуцентът споделя: „Аз си го спомням като един безкрайно спокоен човек. Също така си спомням как някои от артистите (участници в концертите, организирани от Дружеството за нова музика в България – бел. ред.) проявяваха може би нетипични претенции и как той успяваше да тушира техните напрежения. Разбира се, аз съм стоял отстрани, със своя респект и уважение към един човек, който си стои на мястото като директор, като основател, като главен мотор на фестивала Musica Nova и на Дружеството за нова музика… Книгата, която е посветена на него, е с много, много показателно заглавие – „Един негероичен герой“… Един германец го е нарекъл така (председателят на Световната организация за съвременна музика Райнхард Оелшлегел в списанието WorldNewMusicMagazinе след смъртта на композитора през 1994 г. – бел. ред.) и е казал много с това. Просто защото… има хора, които изтъкват себе си и не знам дали нещо са постигнали за общото благо, ако въобще може да се говори за такова нещо. А има други, които тихо и кротко вършат героични дела – буквално героични дела, без да смятат себе си за герои“.

Рубриката завършва с още една творба от български композитор – изненада за продуцента. Балада за оркестър и пиано – кончертанте № 2 на Димитър Ненов е записана през 1998 г. от Марио Ангелов, СО на БНР и Милен Начев на пулта.

Снимки: ubc-bg.com, БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25