На 10 октомври 1951 година е издаден Указ на Президиума на Народното събрание, с който се създава Държавният архивен фонд в България. През следващите години, след редица трансформации, започват да функционират и Централен държавен исторически архив, Централен държавен архив на Народна република България и териториални държавни архиви. Институцията многократно променя наименованието и ведомствената си подчиненост. През 1961 г. преминава от системата на МВР към Министерството на просветата и културата, а в следващите години първоначално е част от структурите на Комитета за изкуство и култура, а по-късно на Министерството на информацията и съобщенията, след което – под наименованието Главно управление на архивите – е към Министерския съвет. През 2007 г. е приет Закон за Националния архивен фонд, който урежда днешния статут и наименование на Държавната агенция „Архиви“.
По повод на 70-годишния юбилей ДА „Архиви“ организира Национална конференция „70 години български държавни архиви – памет, свързаност, възможности“. Една от основните теми, предизвикала оживени дискусии, анализира съвременните предизвикателства и възможности за развитие и мисията на архивиста през 21-ви век, системите за архивиране и ролята на архивните институции по света.
В експозицията на документалната изложба „Съкровищата на държавните архиви“, са представени оригинални документи и експонати, утвърждаващи българската държавност – Търновската конституция, Манифеста за провъзгласяването на независимостта през 1908 г., т.нар. Сребърна конституция от 1911 г. По време на събитието е валидирана и пощенска марка, посветена на 70-годишнината от създаването на държавните архиви. Основният елемент, изобразен върху марката, е Манифестът на независимостта…
Изложбата може да бъде видяна до края на месец октомври в изложбена зала „Архиви“, на ул. Московска № 5.
С доцент д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви“, разговорът е за превратностите в българската история и житейските човешки съдби, отразени на страниците на многобройните документи в архивните фондове на Агенцията.
Доц. Груев е доктор по история, с дисертация на тема „Българите мюсюлмани в държавната политика на България (1944-1959 г.)“.
Преподава съвременна българска история и етнология на етническите групи в Катедрата по история на България, в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е и ръководител на катедрата от 2011 г.
Доц. Михаил Груев е бил гост-лектор в университетите в Мюнхен, Саарбрюкен, Белград и др. Автор е на три монографии и на студии и статии по проблемите на „възродителния процес“, колективизацията на българското село, комунистическия елит...
От 5 март 2015 г. е председател на Държавна агенция „Архиви“.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg