Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив джаз фест 2021

Брад Мелдау
Снимка: bradmehldau.com

Днес „Джаз клуб“ отваря врати (на 21 октомври от 23 часа) с пиеса, наречена „Илюзия“. (Не на „ФСБ“, но пак е хубава). И не е илюзия, че нейните изпълнители са свързани с българската сцена: пианистът Чик Кърия остана очарован от нашата публика при концертите си в България; също и Джон Патитучи с неговия „пеещ“ контрабас. Третият музикант, с феноменално соло барабани в композицията „Илюзия“, е сред изпълнителите, поканени на тазгодишния „Пловдив джаз фест“, който се организира от Мирослава Кацарова с нейния екип и пловдивската общественост. 

Става дума за Антонио Санчес – роден в Мексико американски барабанист от висша класа. Освен като лидер в различни формации, Антонио Санчес се включва в продукции на Пат Метини, Гари Бъртън, Майкъл Брекър, Чик Кърия, Авишай Коен (!), който участва в „Пловдив джаз фест“ през пандемичната 2020-а и очарова публиката с неземно музициране на пловдивската сцена. Тази година там е поканен още един знаменит музикант: Брад Мелдау. 

На 31 октомври от 20 часа в Дома на културата „Борис Христов“ е предвиден заключителният концерт на „Пловдив джаз фест 2021“ с участието на американско виртуозноно трио, съставено от лауреати – носители на награди „Грами“: Джеф Балард – барабани, Лари Гренадиър – контрабас и лидерът – пианист и композитор Брад Мелдау. 

В „Джаз клуб“ по програма „Христо Ботев“ имате възможност да чуете тримата знаменити музиканти, соло импровизации на пианиста и записи от съвместния албум на Мелдау с Крис Тили, който е изпълнител на разни (може би всички !?) видове мандолини и банджо. В предаването звучи и тема на Пол Макартни, която е от албума „Seymour Reads The Constitution!” (Сиймър чети конституцията!), по едноименната творба на Брад Мелдау. Тази композиция има интересна предистория. Пианистът споделя, че веднъж сънувал как актьорът Филип Сиймър Хофман му чете (на него, на Мелдау!) конституцията на САЩ. Музикантът казва, че гласът на Сиймър Хофман е бил „премерен, леко меланхоличен, примирен“, звучал е и „някак стоически“. На втори план, като фон, се е чувала темата на това, което впоследствие се превръща в музикалната пиеса „Сиймър чети конституцията!“. Когато се събудил, Брад Мелдау веднага нотирал мелодията, преди да избледнее, както често става при подобни случаи... Дни по-късно актьорът Филип Сиймър Хофман напуска този свят.

В богатата и добре подредена информация за „Пловдив джаз фест 2021“ пише: „Брад Мелдау е забележителен импровизатор, който с огромен интерес съчетава джаз, класическа и поп музика. Той обаче се занимава сериозно и с музикалната архитектура на своите произведения. В работата си често съпоставя и съчетава крайностите. Между импровизацията и формализма Мелдау успява да създаде ефект на контролиран хаос“.

Позволявам си да добавя думи на китариста Джон Маклафлин, изречени по повод джаза в предишните години, в наши дни и изкуството въобще: „Пуристите изчезват като птицата додо“.

Снимки: bradmehldau.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 90 прояви в 56-ото издание на Софийски музикални седмици

Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев разкри акцентите в програмата на форума. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с..

публикувано на 05.05.25 в 16:59

Решения и отражения

Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик на лейбъла Macro Recordings, Голдман често прекрачва границите на клубната музика и именно в този по-експериментален контекст ще бъде неговият концерт на 8 май в клуб Mesmeric в компанията на..

публикувано на 05.05.25 в 16:17

Таня Симеонова: Оперетата е като в живота

Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с Музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..

публикувано на 05.05.25 в 12:33

Доминик Милър пристига със соловия си албум Vagabond

Доминик Милър.   Цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на музикалния оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия Стинг,..

публикувано на 05.05.25 в 09:34

Robero Fonseca Quartet на SoFest Spring 2025

Роберто Фонсека , номинираният за "Грами" пианист от Buena Vista Social Club, ще представи за първи път в България своя квартет на сцената на SoFest Spring. Фестивалът, който вече 8 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, отново е подготвил три издания за 2025 година. От 8 до 11 май на сцените на City Stage и Sofia Live Club ще..

публикувано на 05.05.25 в 09:10