„Далеч от нас, в чужда държава са бесарабските българи. По едно предопределение на историческата съдба те са чужди поданици, чужди граждани, данъкоплатци, войници. Но те са и навеки ще останат неделима част от българската народностна снага, на българската духовна и културна общност. Ще останат, защото несъкрушима е връзката между тях и нас. Тая връзка е двояка и здраво сплетена: кръвта, която вода не става, и духът, който не умира, а всичко побеждава.“ Това е част от възванието „За ония, които запазиха духа си“, публикувано в единствения брой на паметния вестник „Българска Бесарабия“, излязъл на 28 ноември 1938 г. в София. Поводът е честването но стогодишнината от освещаването на храма „Свето Преображение Господне” в Болград, организирано от потомци на завърналите се след Освобождението българи от Бесарабия, Таврия и Крим.
Във възванието те предлагат датата на освещаването – 29 октомври (16 октомври стар стил) – „да бъде за тях и за нас общ голям празник на българския дух“. Първото официално отбелязване на празника трябва да е през 1939 г., но започва Втората световна война и идеята остава без продължение. 60 години по-късно – през 1998г. Мирчо Сливенски, дългогодишен музикален редактор в програма „Христо Ботев“, член на дружество „Родолюбец“, потомък на опълченеца Георги Сливенски от Болград, открива сред стари семейни документи екземпляр от вестник „Българска Бесарабия”. Така се възражда идеята 29 октомври – датата на освещаването на храма „Свето Преображение Господне” в Болград да се отбелязва като Ден на бесарабските българи. Оттогава досега Дружеството спазва традицията и заедно с многото полезни свои дела в подкрепа на българщината в и извън границите на страната ни, организира и честването на празника.
На този ден, на родолюбивия дух на сънародниците ни в Бесарабия, запазили езика и традициите на старата родина въпреки всички изпитания, е посветено предаването, в което „задочно“ се запознаваме с проф. Васил Кондов, преподавател в Тараклийския университет в Молдова, автор на книги и изследвания за българските говори там, разговаряме с Олег Косик, директор на фонд „Български дух“ и с Галин Георгиев, съпредседател на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“.
В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg