На 25 септември в залата на НМА „Панчо Владигеров“ се състоя концерт на сопрана Нона Кръстникова и пианистката Катя Борисова. Програмата беше съставена от арии от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Рихард Вагнер, Антонин Дворжак, Жюл Масне и Парашкев Хаджиев.
Нона Кръстникова е завършила оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова в НМА „Панчо Владигеров“ и до момента работи с нея като вокален педагог. Специализирала е като стипендиант в Модена, Италия, при Райна Кабаиванска и в оперното студио в Грац, Австрия. Участвала е в майсторски класове на Ана Томова Синтова, Кири Те Канава и Федерика фон Щаде, за немска песен при проф. Хартмут Нол и др. Печели трета награда на Международния конкурса „Mirabent I Magrans” (2014, Sitges, Barcelona); на Международния конкурс за млади оперни певци „Борис Христов“ същата година, Гранд при на „Короната на Търново“ и трета награда на Международния конкурс за песенни дуа „Елза Респиги“ във Верона, Италия, където се явява заедно с пианистката Мария Русева, с която създават през 2014 г. дуо „Колаж“.
Нона Кръстникова е щатен солист на Бургаската опера, където има над десет главни роли като Мими от операта „Бохеми“, Тоска и Мадам Бътерфлай от едноименните опери на Пучини, Амелия от „Бал с маски“ на Верди, Графинята от „Сватбата на Фигаро, дона Елвира от „Дон Жуан" и Фиордилиджи от „Така правят всички жени“ на Моцарт, Микаела от „Кармен“ на Жорж Бизе и др.
Катя Борисова е дългогодишен пианист-корепетитор първо в НМА, а след това в различни театри и фестивали в Австрия и Германия. Завършила е Софийската консерватория при проф. Обретенов и още като студент започва работа във Вокалния факултет. След това заминава първо за театъра в Инсбрук, след това е пианист в Моцартеума в Залцбург. Работи и за Залцбургския фестивал, както и в оперното студио на Баварската опера в Мюнхен.
В звуковия файл чуйте разказа на Катя Борисова.
През дългата си кариера на пианист-корепетитор Катя Борисова работи с едни от най-големите оперни звезди – като българите Гена Димитрова, Маргарита Лилова и Веселина Кацарова, както и с Грейс Бъмбри, Рене Флеминг, Анна Нетребко, Рене Папе, Илдар Абдразаков, Йонас Кауфман, Габриеле Шнаут, Адриане Печонка и др.
Катя Борисова е защитила доцентура като корепетитор за оперни постановки.
„Да бъдеш корепетитор е призвание, талант, любов към пеенето, към човешкия глас. Важно е да знаеш езици. За моето поколение това не беше толкова важно, но сега всеки трябва да е подготвен“.
Какво още сподели Катя Борисова за работата си с различни директори, режисьори и певци, чуйте в звуковия файл.
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg