Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 8-14 ноември

„За главата“, 2015 - Венцислав Занков
Снимка: veg.sghg.bg

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 14 ноември.

„Вътрешно горене“ е мотото на 11-ото издание на фестивала за свободен театър ACT. Официалното откриване на фестивала се състоя на 10 ноември на Сцена Дерида с късометражния танцов филм „Вик!” на родената в Белград Катина Дишков, която от 14 години работи у нас в сферата на съвременния танц, видео танца и алтернативното образование. Фестивалната програма ще продължи до 7 декември, а зрителите ще могат да гледат пет чуждестранни представления на знакови театрални и танцови компании от Германия, Франция, Испания, Израел и Австрия.

За първи път в историята на фестивала, 10-те български представления са селектирани от самата независима сцена чрез вътрешно гласуване. За театралната и танцова общност е предвиден образователно-дискусионен модул – серия от уъркшопи и майсторски класове с всички гостуващи артисти от Европа и техните български колеги, конференция и кръгла маса. Някои от заглавията, които може да видите в следващите няколко дни – на 14 ноември в Сити Марк Арт Център от 19.30 ч. ще се играе „Машините са кучки”, по идея на Иво Стаменов и текст на Здрава Каменова и Гергана Димитрова.

На 15 ноември на  Сцена Дерида може не само да гледате театър, но и да участвате в него. От 19.30 ч. влезте в „Караоке нощ”, една продукция на Паник Бутон Театър с режисьор Нейтън Купър и консултант режисьор Василена Радева. На следващия ден, 16 ноември отново на Сцена Дерида ще видите „Ритуали на душата” – спектакъл на танцова компания „Дюн” по идея и хореографска концепция на Петя Стойкова. Още за фестивала за свободен театър ACT слушателите научиха от Стефан Прохоров в „Артефир“ в понеделник.

В галерия „Васка Емануилова“ до 5 декември в изложбата на Венцислав Занков „В&В Епикризи“ неговите творби си дават среща с постоянната експозиция от скулптури на Васка Емануилова. Разликите между тях не са само исторически – между традиционното и съвременното изкуство, между миналия и настоящия век, между подчертано женското и категорично мъжкото начало, но те са разлики в цялостното възприемане на света и на човека като част от него. Включени са скулптури и картини на Занков, създадени в периода 2011-2016 г., които преди това са показвани в рамките на самостоятелни изложби.

На български излезе мемоарната книга на Надя Мурад „Последното момиче“. Младата язидка в 2014 година попада в плен на бойци от Ислямска държава. Жестокостите, които преживява не я пречупват. Тя успява да избяга и да разкаже пред света за геноцида на „Ислямска държава“ срещу язидите. През 2018 г. печели Нобелова награда за мир. Получава и награда за човешки права „Вацлав Хавел“, и награда за свобода на мисълта „Сахаров“. В книгата си „Последното момиче“, Надя Мурад описва ужаса, болката и неизлечимите белези на войната и силата да ги надмогне, за да разкаже на света за тях. Целта й днес е да бъде последното момиче на света с подобна съдба.

Нуждата от нови и задълбочени културни медии стана тема в „Артефир“ в сряда. В предаването гостува журналистката Искра Ангелова, която познавате главно от телевизионния екран – като водеща на предаването „Нощни птици“. Ангелова представи новата онлайн медия Кълчър уан, която се появява във време, когато една след друга изчезват по-старите медии с дълбочина и влияние в тази сфера.

„Ние не наследяваме земята от нашите деди, а я вземаме назаем от нашите деца“, гласи една индианска поговорка. Тази вечер в зала България ще бъде представен проектът Петте елемента и човекът на независимия струнен оркестър „Drop Down Community“. Началото на проекта е поставено през пролетта на 2020 година, когато оркестърът решава да инициира създаването на цикъл от пет изцяло нови музикални произведения, придружени с въздействащи видеоклипове, посветени на каузата да опазим планетата. В предаването „Метроном“ в четвъртък гостуваха ръководителят на проекта Петя Цветанова и режисьорът Васил Къркеланов, за да разкажат за двете части на проекта – звука и образа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40