Ожесточените спорове, публични изявления и протестни акции на родители около тестването на децата, присъственото или дистанционното обучение често се състоят пред очите и с участието на самите деца. Предупрежденията на психолозите, че напрежението, страховете или гневът на значимите възрастни се предава на малките като че ли не стигат до съзнанието на родителите.
Има една съществена отлика между възприятията и реакциите при децата и възрастните. Когато зрелият човек се сблъска с опасност или заплаха във външния свят, той насочва мислите и усилията си, за да предпази семейството и най-близките си. Когато детето усети тревога, страх, безпомощност у възрастните в семейството, то отнася усещането си към външния свят. Така в очите му светът става несигурен, плашещ, опасен. Не трябва ли децата да участват във вземането на решения и да водят битки по въпроси, които ги засягат – навярно биха възразили някои. Да, трябва, но когато е по силите им да носят и отговорността за тях. Малките имат право на детство, а родителите имат задължението да им го осигурят, поемайки отговорността за важни, съдбовни решения, за които е необходим опит, зрелост и информираност.
В рубриката „Всичко за образованието“ психоложката Венета Младенова, която има и богат опит като училищен психолог, споделя, че тревожността у малките е засилена напоследък, а страховете им, свързани с важните за тях възрастни, оставят траен отпечатък върху психиката им.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg