Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 14-21 ноември

Снимка: Френски институт

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 14 до 21 ноември. Това са някои от акцентите в предаването от 21 ноември:

Софийският международен литературен фестивал е най-големият и престижен форум за литература в България, който провокира диалог между световни и български автори, между „малки” и „големи” езици и култури. Традиционно той ще бъде проведен и тази година. Каква ще бъде програмата на фестивала, разказа един от организаторите Амелия Личева.

След 40-годишна пауза, най-популярната шведска поп група АББА обяви излизането на новия си албум „Voyage“, а в началото на ноември феновете успяха да чуят и три сингъла от него: „I Still Have Faith in You“, „Don't Shut Me Down“ и „Just a Notion“. Албумът „Voyage“ и голямото завръщане на квартета се отбелязва в България с излизането на специалното издание „АББА. Завръщането“, чийто автор е журналистът Георги Тошев. То включва две книги – „АББА. Завръщането“ и „Mamma Mia! Филмът. АББА“.

От 19-и ноември до 4-ти декември в София, Пловдив и Варна ще се проведе 11-ото издание на Фестивала на френския филм, организиран от Френския институт в България. Програмата на фестивала включва 13 филма, разделени в три селекции. Рубриката „Филмите на годината“ представя 7 заглавия от 2021 г. – „Анет“ на Леос Каракс, „Докато си жив“ на Еманюел Берко, „Кръстоносният поход“ на Луи Гарел, „Любовите на Анаис” на Шарлин Буржоа-Таке, „Между два свята“ на Еманюел Карер, „Младите любовници” на Карин Тардиьо и „Сестри” на Ямина Бенгиги. Трите филма от селекцията "Класически филми" ще ни срещнат с легендарния Жан-Пол Белмондо, който ни напусна през 2021 г. и с една култова двойка – Ив Монтан и Симон Синьоре, чиято стогодишнина oтбелязваме тази година. Новата VR селекция ще представи три филма във виртуална реалност – „Преобразуване", „Бележки за слепотата" и „Мрачни очи".

Излезе на български избрана поезия на Драшко Сикимич под заглавие „Драскотини“. Той е поет и писател от Босна и Херцеговина с издадени три стихосбирки и два романа. Роден е през 1984. Не напуска страната по време на войната, но не пише за нея. Стиховете му за българското издание подбират и превеждат Цветозар Цаков и Калина Йорданова а книгата носи същото заглавие като втората стихосбирка на Сикимич, макар да няма същото съдържание.

В четвъртък Полският културен институт връчи наградата за млади български изследователи за принос към изучаването и популяризирането на полската литература и култура и български преводачи за значими постижения в областта на научния и художествения превод на полски автори "Ванда Смоховска-Петрова". Неин носител тази година стана преводачът, писател и сътрудник на програма "Христо Ботев" Крум Крумов.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 21 ноември.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05