В предаването имаме удоволствието за проследим запис от църквата „Св. Петър“ в Лондон от 5 ноември тази година, а събитието е повече от тържествено – 60 години от първия Международен хоров радиоконкурс „Нека пеят народите”, организиран от Европейския съюз по радиоразпръскване. Първото издание се състои в Лондон през 1961г., домакин и създател е радио „Би Би Си“ и това представлява истинско предизвикателство пред аматьорските хорове – стимул да покажат най-доброто от себе си! Последното издание на „Нека пеят народите“ беше през 2019 г. в Барселона, а след това заради ситуацията с Ковид по света нещата се замразиха. Тази година беше ред на „Би Би Си“ отново да поеме домакинството, но хоровете по света много трудно се събират и репетират, още по-трудно се осъществяват записи и концерти, затова решението за юбилейното издание беше да се отпразнува с прекрасни изпълнения на професионалния хор на Британската медийна компания или добре познатите „Би Би Си Сингърс“.
Първоначалната идея е да се организира национално състезание. През 1966 г. събитието прераства в международен ежегоден конкурс и с времето се утвърждава като един от най-престижните форуми на съвременната хорова музика. През 1983 г. Немското радио в Кьолн и Финландското национално радио в Хелзинки поемат домакинството, а днес организацията е дело на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕBU). От 1993 г. честотата на провеждане става през две години. До 1989 г. записите на участниците се предлагат от съответните радиостанции и след заседание на международно жури победителите се обявяват в отделно предаване. След 1989 г. концепцията се променя и финалният тур се организира под формата на концерт на живо. В последните години благодарение на сателитната връзка финалът се излъчва за всички страни–членки на Еврорадио. В продължение на 20 години България има силно присъствие на този конкурс и Първи награди в съответните категории на „Нека пеят народите” печелят и други български хорове.
Настоящият концерт ще бъде излъчен от общо 20 радиостанции от Европа, САЩ и Нова Зеландия.
Диригент на „Би Би Си Сингърс“ е Софи Жанен, участва още и Франческа Маси (орган).
В програмата: творби от Робърт Лаури, Уйлям Матиас, Джеймс МакМилан, Бенджамин Бритън, Боб Чилкот, Сесилия МакДауъл, Кенет Лейтън, Гейбриъл Джаксън, Теа Мъсгрейв.
Събитието се излъчва по препоръка на „Би Би Си“ и EBU точно на 22 ноември – денят на Света Цецилия, покровителка на музиката и музикантите.
Разбира се, на празник винаги има и подаръци – това ще е световната премиера на пиесата, поръчана от „Би Би Си“ и Европейския съюз по радиоразпръскване (ЕBU) на Боб Чилкот – „Дарът да пееш“.
Бъдете с нас на 22 ноември от 19.30 часа!
Снимки: Еврорадио, ЕBU
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg