Първите случаи на СПИН са през 1981 г. За първи път 1 декември е отбелязан като Световен ден за борба със СПИН през 1988 година.
В момента над 43 216 000 души по света живеят с HIV, като само тази година над 1 540 000 са починали вследствие на усложненията на СПИН.
На Световния ден за борба със СПИН в "Аларма" от 21.30 ч.:
Какво се промени в света за 40 години; положението у нас по отношение на превенцията и лечението на HIV; митовете и фактите за вируса и болестта; тревожните тенденции на заразяване с HIV; нагласите на българите – данни от националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“; хапчето за предпазване от HIV; какво означава: „Неоткриваем HIV = Непредаваем HIV“ или „Н=Н“.
Петър Цинцарски – експерт в БЧК, сексологът доц. д-р Михаил Околийски – представител на СЗО за България, Елена Биринджиева – експерт в Център за сексуално здраве – коментират темата.
Евелина Славкова, социолог от изследователски център "Тренд", представя в звуковия файл Националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“, проведено между 19 и 26 ноември 2021 г.
През целия ден във всички населени места в страната, където има младежки клубове на БЧК, се провеждат информационни събития по повод Световния АнтиСПИН ден.
В кампания под мотото „Без лице, но с резултат“ доброволците на БМЧК-Пловдив разпространяват в социалните мрежи теми, свързани със сексуалното здраве сред младежите.
Доброволците на БМЧК-Перник отбелязват 1 декември с онлайн открит урок и дискусия в платформата ZOOM от 17 ч. От 14 ч. се раздават тематични информационни материали в централната част на града.
В София доброволците на БМЧК правят онлайн презентации на тема: „Превенция на рисковото сексуално поведение“ в платформата ZOOM и разпространяват кратки информационни материали по темата в социалните мрежи през целия ден.
Освен обичайното раздаване на презервативи и информационни материали в центъра на Габрово от доброволци на БМЧК, се провеждат и интерактивни игри, в които участниците трябва да познаят начините за заразяване с HIV, както и да разграничат митовете от фактите за болестта.
Доброволците на БМЧК-Плевен, заедно със студенти от МУ-Плевен, раздават флаери и презервативи и мултимедийна презентация във фоайето на Медицинския университет в града.
БМЧК-Бургас организира „Виртуално кафе“ – отворена дискусия "Да поговорим за HIV/СПИН" в 14 ч. на 01.12. в платформата ZOOM. В 18 ч. пред Община Бургас доброволци ще запалят огнена Червена панделка - символ на съпричастност със засегнатите от HIV по света.
БМЧК-Несебър правят презентация за ученици от СУ "Л. Каравелов", които са в присъствено обучение.
БМЧК-Враца раздава информационни материали в центъра на града, а информационни кампании за превенция на HIV се провежда сред учениците в училищата в града, и в с. Зверино, Козлодуй, с. Борован и Мездра.
Във Варна, Ямбол, Шумен, Русе, Монтана, Видин, Сливен младежите провеждат кампании и онлайн.
Доброволци раздават информационни материали по темата в гимназиите в Разград, Бяла, Исперих, Кубрат, Силистра, Добрич, Търговище, Велико Търново, Кърджали, Хасково.
В центъра на Ловеч доброволци раздават на гражданите подаръчни пликчета с презерватив, червена лентичка и защитна маска за лице.
В Благоевград, Разлог, Кресна, Гоце Делчев, Белица, Огняново, Хаджидимово, Смолян и Чепеларе освен онлайн кампании също се раздават презервативи, информационни брошури и червени лентички.
В Област Кърджали се включват и 10-те клуба на БМЧК. Във всяко училище, където има изграден клуб, е изготвено информационно табло, а където учениците са онлайн, денят се отбелязва в социалните мрежи.
Доброволците на БМЧК в Стара Загора, Пазарджик, Белово и Ракитово разпространят информация и видеоклипове за превенция на HIV в социалните мрежи.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg