Първите случаи на СПИН са през 1981 г. За първи път 1 декември е отбелязан като Световен ден за борба със СПИН през 1988 година.
В момента над 43 216 000 души по света живеят с HIV, като само тази година над 1 540 000 са починали вследствие на усложненията на СПИН.
На Световния ден за борба със СПИН в "Аларма" от 21.30 ч.:
Какво се промени в света за 40 години; положението у нас по отношение на превенцията и лечението на HIV; митовете и фактите за вируса и болестта; тревожните тенденции на заразяване с HIV; нагласите на българите – данни от националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“; хапчето за предпазване от HIV; какво означава: „Неоткриваем HIV = Непредаваем HIV“ или „Н=Н“.
Петър Цинцарски – експерт в БЧК, сексологът доц. д-р Михаил Околийски – представител на СЗО за България, Елена Биринджиева – експерт в Център за сексуално здраве – коментират темата.
Евелина Славкова, социолог от изследователски център "Тренд", представя в звуковия файл Националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“, проведено между 19 и 26 ноември 2021 г.
През целия ден във всички населени места в страната, където има младежки клубове на БЧК, се провеждат информационни събития по повод Световния АнтиСПИН ден.
В кампания под мотото „Без лице, но с резултат“ доброволците на БМЧК-Пловдив разпространяват в социалните мрежи теми, свързани със сексуалното здраве сред младежите.
Доброволците на БМЧК-Перник отбелязват 1 декември с онлайн открит урок и дискусия в платформата ZOOM от 17 ч. От 14 ч. се раздават тематични информационни материали в централната част на града.
В София доброволците на БМЧК правят онлайн презентации на тема: „Превенция на рисковото сексуално поведение“ в платформата ZOOM и разпространяват кратки информационни материали по темата в социалните мрежи през целия ден.
Освен обичайното раздаване на презервативи и информационни материали в центъра на Габрово от доброволци на БМЧК, се провеждат и интерактивни игри, в които участниците трябва да познаят начините за заразяване с HIV, както и да разграничат митовете от фактите за болестта.
Доброволците на БМЧК-Плевен, заедно със студенти от МУ-Плевен, раздават флаери и презервативи и мултимедийна презентация във фоайето на Медицинския университет в града.
БМЧК-Бургас организира „Виртуално кафе“ – отворена дискусия "Да поговорим за HIV/СПИН" в 14 ч. на 01.12. в платформата ZOOM. В 18 ч. пред Община Бургас доброволци ще запалят огнена Червена панделка - символ на съпричастност със засегнатите от HIV по света.
БМЧК-Несебър правят презентация за ученици от СУ "Л. Каравелов", които са в присъствено обучение.
БМЧК-Враца раздава информационни материали в центъра на града, а информационни кампании за превенция на HIV се провежда сред учениците в училищата в града, и в с. Зверино, Козлодуй, с. Борован и Мездра.
Във Варна, Ямбол, Шумен, Русе, Монтана, Видин, Сливен младежите провеждат кампании и онлайн.
Доброволци раздават информационни материали по темата в гимназиите в Разград, Бяла, Исперих, Кубрат, Силистра, Добрич, Търговище, Велико Търново, Кърджали, Хасково.
В центъра на Ловеч доброволци раздават на гражданите подаръчни пликчета с презерватив, червена лентичка и защитна маска за лице.
В Благоевград, Разлог, Кресна, Гоце Делчев, Белица, Огняново, Хаджидимово, Смолян и Чепеларе освен онлайн кампании също се раздават презервативи, информационни брошури и червени лентички.
В Област Кърджали се включват и 10-те клуба на БМЧК. Във всяко училище, където има изграден клуб, е изготвено информационно табло, а където учениците са онлайн, денят се отбелязва в социалните мрежи.
Доброволците на БМЧК в Стара Загора, Пазарджик, Белово и Ракитово разпространят информация и видеоклипове за превенция на HIV в социалните мрежи.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg