Новата програма на фондацията е насочена към младежи между 18 и 28 години, излезли от социалните институции. Еднократната стипендия е в размер до 1000 лева и е предназначена да подкрепи младите в самостоятелния им живот след дома. За някои от тях това ще е професионален или шофьорски курс, за други – преместване на ново местожителство, продължаване на образованието, започване на собствен бизнес и т.н. Палитрата е широка, за да могат да се отсеят най-смислените цели, разказва София Иванова, доброволка и проектен координатор във фондацията.
Учредяването на стипендията е логично продължение на грижата и ангажимента на доброволците от фондацията към децата, отглеждани в институции. Всичко започва с няколко книги, които Благовеста Пугьова, основателка на фондацията, подарява с посвещение на момиче от социален дом. В течение на повече от 10 години към организацията се присъединяват много доброволци, които поемат траен ангажимент към „своите деца“. Те се нагърбват с ролята на значимия възрастен, който да бъде модел за младия човек, да го подкрепя в ученето и израстването, да се интересува от проблемите и постиженията му.
Така се оформя следващият етап от дейността на фондацията – „Подари време“, защото времето е най-ценният ресурс за всеки и най-щедрият подарък за децата без родителска грижа. Връзката между доброволците и децата почти задължително продължава и след напускането на дома. Това ражда идеята за „голямата“ стипендия, защото периодът след напускане на дома е особено стресиращ и рисков за младежите. „Малките стипендии“ пък са рожба на пандемичната изолация. Когато доброволците и децата са принудени да общуват само чрез интернет, става ясно, че малките губят мотивация за учене и работа. Тогава от фондацията решават да ги стимулират с еднократни стипендии от 100 лева, но за изпълнена задача. Целите се определят заедно с доброволците, които помагат и следят за изпълнението им. Така самият живот и практиката подсказват идеите, казва София, и кани всички, които проявяват интерес към дейността на фондация „Подарете книга“, да посетят страницата ѝ www.podarivreme.org. Там ще открият информация и за коледната им инициатива.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg