Какво се промени във връзката медии – власт след протестите през 2020 година и какво още констатираха от фондация "Медийна демокрация" в своето проучване "Медиите и политиката след протестите през 2020 г.", коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ доц. Орлин Спасов, изпълнителен директор на фондация "Медийна демокрация" и преподавател във ФЖМК.
„След протестите през 2020 година политическите пластове се разместиха, но за нас беше важно да разберем дали и как са се разместили медийните пластове, и дали зависимостите от натиск и контрол над медиите, които наблюдавахме доскоро, са останали. Знаем, че не само доскоро управляващата партия имаше контрол над медиите, въпреки че нейното влияние беше най-силно. Нашият извод след проучването е, че се намираме в преходен период и че на терена на медиите няма такава категоричност на промяната, каквато наблюдаваме в политиката. Все още някои медии не са осъзнали, че настъпва краят на този модел, който е свързан със злополучната класация на България – 112-о място по свобода на словото на Репортери без граници.“
Делян Пеевски и неговите медии
„Той наистина продаде неговите медии, но въпреки това ние виждаме тази редакционна политика, която неговите медии имаха и преди да ги продаде – много силна подкрепа за ГЕРБ и ДПС, тази линия продължава много силно и сега. Има я дори и в медии, които не били негови, дори и в телевизиите с национално покритие, а дори и в БНТ – небалансирано подкрепяне на ГЕРБ. Неслучайно Репортери без граници обърнаха специално внимание на обществената телевизия за начина, по който отразява ГЕРБ. Важен маркер е, че много важни участници в медийния живот на България, като генералният директор на Националната телевизия и председателят на СЕМ, се противопоставиха на класацията на Репортери без граници, заедно с политици от ГЕРБ и ДПС. Това за мен показва, че има известно вкореняване на досегашните медийни практики и промяната ще бъде доста трудна. Още по-важно е, че ДПС самото се превърна в медия на Пеевски, защото виждаме тяхното говорене анти „Магнитски“, анти „Пандора пейпърс“, анти „Икономедия“ – все неща, които по-рано се случваха в медиите на г-н Пеевски, а сега се говорят от официалните представители на ДПС и ГЕРБ. И ако преди имаше войни между две медийни групи, то сега партии воюват срещу медии – това е тревожно.“
Защо „Продължаваме промяната“ спечелиха изборите, въпреки големите медии, защо някои медии се отказват от политическа реклама, колко силно е влиянието на социалните мрежи и защо гражданите предпочитат да платят за нерегулирано съдържание в „You Tube“, отколкото на традиционните медии.
Чуйте в разговора с доц. Орлин Спасов в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg