„Моето име е Александър Проданов, ученик съм в Математическата гимназия в Казанлък и съм 12 клас в момента. Олимпиец съм и участвам в ученически олимпиади по физика и математика. През последните няколко години участвам най-вече в международни олимпиади по физика и съответстващи национални олимпиади, които играят роля за подбор за тях. И… така.“
Така Александър Проданов, стипендиант на Фондация „Еврика“, бърза да приключи представянето си. И едва в края на разговора с него, заедно с учителя му по физика и астрономия Георги Бяндов от Природо-математическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък, ще го накараме да провери все пак колко точно медала има. Александър ще започне да пресмята и да търси в телефона си.
Така ще стане ясно, че Александър Проданов е носител на 19 златни и 19 сребърни медала от олимпиади и по физика и по математика, и този брой непрекъснато се променя. Но ще стане ясно и нещо друго – че отличията изобщо не са най-важното за Александър.
По-важно е умението му да вижда красота в науката, да говори запалено не само за физика, но и за математика, химия, философия и литература, да цитира древногръцки философи и съвременни автори, да говори за етика и за смисъл.
В разговора се включва и Георги Бяндов, учител на Александър Проданов, за да разкаже какво е усещането да работи с умни деца, които го разбират и искат да научат повече.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Александър Проданов и неговия учител Георги Бяндов от Казанлъшката математическа гимназия.
Снимка: Личен архив на Александър Проданов
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg