Каква беше годината за Института за държавата и правото?
Разговор в навечерието на 75-годишнината с неговия директор проф. Ирена Илиева, която е и консултант на предаването "Законът и Темида".
Съвсем наскоро с 25 гласа проф. Ирена Илиева беше избрана за член на Борда на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.
"Това е голямо признание не само за мен, но и за това, което правим в България, както и Вие също, в защита на правата на човека. Стараем се да работим за хората, не за себе си или за престиж. Важното е да има резултат и да има повече информация за нашите права. Това сякаш е още по-изострено в пандемията – станахме свръхчувствителни, някак си не знаем къде е границата. Така че има още много предизвикателства, за които трябва да се борим.
Годината за Института за държавата и правото беше и сложна, и много продуктивна. Успяхме, въпреки пандемията, да направим няколко хибридни конференции – като започнем от юбилейната конференция – 70 години от приемането на първия Кодекс на труда) и 35 години от приемането на действащия сега Кодекс на труда. На 28 април 2021 г. изцяло онлайн. На 26 май 2021 г. направихме много важна хибридна конференция за основните права и медицинското право. Тук ще излезе един много специален сборник, който съм сигурна, че ще бъде много полезен не само за учените, но и за практиците, за лекарите, за Министерството на здравеопазването. След това в началото на юли имахме и традиционната докторантска конференция, в която тази година имаше рекорден брой участници. И приключихме през септември с една конференция по случай 110 години от рождението на акад. Любен Василев по актуални проблеми на частното право. Така че – имахме богата програма въпреки трудните условия."
Чуйте повече за международното признание на Института, за експертната му дейност – в звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg