Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивното село Дивля, в което е живял и творил Майстора

4
Дървеният паметник на св. св. Кирил и Методий в село Дивля
Снимка: Валери Леков

Село Дивля е едно наистина диво, чисто, живописно планинско село, близо до западната ни граница със Сърбия. Намира се в община Земен, на около 60 километра западно от областния гр. Перник и на 84 североизточно от София.

Читалищният секретар Добрина Асенова в музея в село Дивля
В с. Дивля е живял и творил един от най-великите български художници – Владимир Димитров-Майстора. В негова памет в центъра на селото е поставен бюст-паметник. В сградата на читалището е разположена етнографска музейна сбирка за живота на Майстора. Той е оставил неповторими по художествените си достойнства картини с тематика от този край. В сбирката са показани и оригинални материали, отразяващи бита и културата на населението, облекла, тъкани и предмети, репродукции и лични вещи на Майстора.

Леглото на Владимир Димитров-Майстора
Интересен е и факта, че в началото на миналия век мъжете от Дивля се прославят в павирането на улици и площади. В тяхна чест дивлянци изградили и Паметник на павьора в селото.

Павираният център в село Дивля
Освен него може да бъда видян още един интересен паметник от дърво на светите братя Кирил и Методий. Още за миналото и настоящето на селото и неговите жители ще научим в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21