Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моето семейство: Ани Стойкова и Васил Жечев

Снимка: личен архив

Това, което ги събира, е съвместният им живот, ренесансите, които изживяват и творческият фокус върху занималнята на Ани за изкуство и езици на деца 3-6 години…

Васил Жечев е художник, режисьор и журналист, занимавал се е с видеоарт през 90-те. Днес е по-известен като автор на документални филми свързани с проблемите на социума и с работата му през последните 10 години в БНР. Слушателите го познават от журналистическите му материали за "Аларма", "Артефир", "Бинар", "12+3". В момента работи като режисьор за БНТ в предаването "Олтарите на България", с неговата поредица "Възходът на Третата българска държава".

Ани Стойкова е изкуствовед, била е председател на Дружеството на пазарджишките художници и е действала за развитието на културния живот на град Пазарджик, както е била и уредник към Пловдивска градска галерия. Основател е на фестивала "Кауза природа", който има три издания досега. Две съвместно с Младежки дом град Пазарджик и едно към Пловдив 2019. Фестивалът е свързан с изкуството и пропагандира идеи за опазването на природата и нейните обитатели, основно чрез работа с ученици и провеждането на работилници с тях, както и изложби на български съвременни автори, интересуващи се от темата. В третото издание се включва и Васил Жечев с филма си "Злато", специално създаден за фестивала, материалите за когото са събирани в БНР. Дълго време той изследва проблемите на златодобива у нас, превръщайки разследванията си в репортажи за радиопредавания.

Двамата се познават от деца. Свързва ги морето и летата на морския бряг в град Черноморец. Основното в тяхната съвместна работа и живот е приятелството и дългогодишното познанство, което е изградило доверие по между им. Техният съвместен път има няколко ренесанса и раздели, но винаги това е свързано с някакъв вид творческа дейност. 

В предаването можете да чуете и специално направеното парче от Васил Жечев, заедно с композитора Петко Петков и с участието на Янка Рупкина и Митко Таралежков, текста за което е събран от романтични есемеси между тях. Парчето Васил Жечев посвещава на Ани. То е част от албума "Болкан Метаноя синерджи", записан съвместно с композитора Слави Бойков. 

Днес това, което ги свързва, е занималнята на Ани за деца 3-6 години за изкуства и езици. Ани през последните 4 години работи основно с деца и това поражда идеята да създаде място, което да ги запознава в ранна възраст с историята на изкуството. Тази сложна материя тя трансформира в поредица от лекции за съвременни световни артисти. Нейната концепция се базира върху методологиите на Монтесори, което касае  самото образование и Валфдорфска методика, отнасяща се до средата, която обживяват децата, за която Васил Жечев полага усилия. Днес тя вижда добрата педагогика в своята идея да създаде дом, място, което да е достатъчно сърдечно и близко към тях и да им носи спокойствие. Тя смята, че преди да се преподава на децата, те трябва да свикнат с мястото и да го заобичат, като свое. Да изяснят отношенията помежду си и да отработят една приятелска среда и добра атмосфера за работа и образование!

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45