Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Стефановден „Аларма“ води на пътешествие до Антарктида

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: @BulgarianAntarcticInstitute

На пътешествие до Антарктида и Антарктика заедно с двама български полярници – участници в настоящата 30-а българска антарктическа експедиция и част от втората група, „Аларма“ ви кани на 27 декември – Стефановден. В нея има двама Стефановци, и двамата са геолози, и двамата – ямболии.

От гл. асистент д-р Стефан Велев ще разберете как всъщност изглежда глобалното затопляне на Антарктика, как и защо с другия геолог Стефан Методиев ще изкачат връх Ямбол на остров Ливингстън, има ли злато и останки на динозаври наоколо, какви скали ще търсят двамата на нос Бърнард – едно от неизследваните кътчета на острова в Антарктика, където се намира българската база „Св. Климент Охридски“.

Антарктида
Другият полярник на гости на „Аларма“ в понеделник е Емил Иванов – в обичайния си живот той кръстосва топлите морета и океани като капитан на яхта, а на българската база е логистик, отговарящ и за моторните лодки, без които животът и проучванията на българските учени на Ледения континент са невъзможни.

Стефан и Емил ще разкажат и как гумени лодки плават сред ледените късове, без да се спукат, какви впечатления и спомени остават след няколко експедиции в Антарктика, както и какви са ароматите, които могат да се усетят там.

Българската база в остров Ливингстън
Последни подробности за настоящата експедиция дава проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт, директор на Българския институт за полярни изследвания и ръководител на всичките 30 български антарктически експедиции.

„Една от целите на 30-ата българска антарктическа експедиция е довършването на научната лаборатория, чийто строеж започна в началото на тази година по време на предишната експедиция. Във втората група наши полярници са предимно учени, те заминават на 9 януари от България, ще бъдат превозени от Южна Америка до о. Кинг Джордж (най-близкия остров до Ливингстън, на който има летище) със самолет на португалската антарктическа програма безплатно, след това българите трябва да пристигнат на остров Ливингстън с испанския кораб „Хесперидас“.

Тази година няма да има чуждестранни учени на българската база в съответствие с рестрикциите заради пандемията, но евентуално очакваме при нас да дойде един турски учен.

Българският кораб „Св. св Кирил и Методий“ ще започне плавания до Антарктида най-рано през октомври 2022 г., след като бъде ремонтиран.

Ако има нужда от мен на базата, ще замина и аз, ако не – ще ръководя експедицията от България.“ – казва проф. д-р Христо Пимпирев.


Снимки: Български антарктически институт, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46