Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 436

Следобедна разходка с Дядо Вазов

Снимка: Калина Станева

В епизод 436 „Трамвай по желание“ повежда своята публика на цветиста следобедна разходка с патриарха на българската литература Иван Вазов.

Литературен пътеводител в нашата ретроспекция е един от най-добрите специалисти по биографията и творчеството на народния поет, Катя Зографова.

Както се полага, разходката започва с драматургичните прояви на твореца. Интересът на Вазов към драматическата поезия се проявява още в 80-те години. Поводът за това бил външен, отбелязва неговият изследовател Цветан Минков. Пловдивският театър нямал национални пиеси и Вазов бил замолен да напише нещо. Така биват създадени комедията "Михалаки чорбаджи" , преработка на поемата му "Загорка".

Силен тласък за историческите си драми Вазов получава от открития през 1907 г. Народен театър, комуто той ревностно услужва с един значителен репертоар от исторически драми и драматизирани епически творби.

Какво още ни нашепва Дядо Вазов отвъд онези 100 години, откакто го няма?

Чуйте как превежда на днешен език посланията на народния поет Катя Зографова, литературовед, литературен историк, документалист и писател, автор на 15 книги, две от които посветени на Иван Вазов – „Неканоничният Вазов“ и „Хроники на Вазовия род“.

Чуйте предаването от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15