Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 439

Социален експеримент

Снимка: Калина Станева

Епизод 439 „Трамвай по желание“ среща своята публика с един от най-талантливите представители на съвременната българска драматургия и проза Елена Алексиева.

Конкретен повод за гостуването на Елена е фактът, че наскоро тя получи поредното си признание – Националната литературна награда „Йордан Радичков“ за сборника от разкази „Прекъсването на самсара“.

Поприщата на Елена Алексиева са неизбродими. Завършила е английска гимназия, после Международни икономически отношения в УНСС, прави докторат по семиотика в НБУ, работи като преводач на най-високо ниво.

Постоянна спирка в целия този цикъл си остават думите – стихове, разкази, новели, романи, театрална драматургия.

Критици отбелязват, че докато мнозина от писателите правят роман от малка случка, то при Елена е обратното – от материал за роман прави виртуозна къса история.

Ето какво говори за Елена и литературната статистика.

Нейни романи, разкази и пиеси са превеждани на френски, английски, руски, испански, полски, унгарски, сръбски език. Пиесите ѝ са поставяни на сцените на Народения театър „Иван Вазов“, Театър 199, Театър „София“ и Пловдивския драматичен театър „Н.О. Масалитинов“. Носителка е на „Икар“ (2015) за пиесата „Мадам Мишима“, а с пиесата си „Терапевтът“ печели приза за съвременна българска драматургия „Аскеер“ (2013).

Носител е и на Наградата на Обществото на независимите театрални критици през 2014 година за постановката „Глас“. Наградата „Хеликон“ (2006) е знак за висока оценка на сборника с разкази „Читателска група 31“. Романът ѝ „Свети Вълк“ е удостоен с една от най-престижните български литературни награди – Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ - 2019.

Като преводач Елена Алексиева си служи еднакво виртуозно и с английския, и с българския език, за да превежда симултанно на световни бизнесмени, и да довежда до родния читател сложната и многопластова фраза на Уилям Фокнър.

Въпросът на Фокнър към човечеството е: „Кога ще бъдем взривени“.

Елена Алексиева трябва да преведе и него…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05
Кин Стоянов, Николай Табаков, Костадин Димовски и Антон Митов (от ляво надясно)

Николай Табаков и новата му книга "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор"

Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25
Проф. Людмил Димитров

Нова Горица-Гориция – европейската столица на културата, която обединява градове в две държави

Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения откриваме първата европейска столица на културата, която обединява градове в две държави – Нова Горица и Гориция (Италия). По думите на проф. Людмил Димитров културата е жив организъм –..

публикувано на 10.02.25 в 12:14
Омървена чушка

"Местна кухня в четири сезона" – новият проект на Русенския музей

"Местна кухня в четири сезона" е новият проект на Регионалния исторически музей –  Русе. Повече за теренните проучвания, които протичат в 8 села в региона, в "Terra Култура" разказва уредникът в отдел "Етнография" Десислава Тихолова. Екипът от изследователи вече е събрал значително количество записи, снимки за целите на проекта, заявява..

публикувано на 10.02.25 в 11:38

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години. В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова , съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на..

публикувано на 10.02.25 в 11:02