След протеста, а и опита за щурм на парламента, организиран от „Възраждане“, разговорът за пандемията, за разделението между хората, за конспиративните теории, за изпуснатия точен час в помощ да се включат комуникаторите и професионалистите, с техните стратегии за това как се обяснява и как се менажира една пандемия, няма да бъде същият. Трудно е да се каже и дали ще го има даже.
В „Мрежата“ обаче става дума за COVID-19 и начините му на употреба. Каква е антропологията на страха и недоволството? И как мнимият национализъм подклажда мнимото самочувствие? Кога стана героично и патриотично да се отрича пандемията и кое е по-убедително – партийният интерес или конспиративните заблуди?
Разговор с журналистката от "Медиапул" Зорница Латева и със социолога Алексей Пампоров.
COVID-19 и гласът на разума
Алексей Пампоров: „На хората на площада им бе ампутирана социалната солидарност. “Всеки сам си преценя“, но само ако това не касае живота на другите. /… / Недоверието в науката и егоизмът спрямо околните са тези неща, които в момента ни пречат на нас като общество. /…/ Проблемът е, че беше допуснато хора, които привидно приличат на експерти, просто защото имат медицинско образование, да говорят за ваксини и имунизации, за неща, от които не разбират. / …/ Да не говорим, че в началото Кризисният щаб бе подложен на политически атаки и имаше опит работата му да бъде компрометирана."
Зорница Латева: „Всички помним как се издаваха заповеди и след няколко часа или дни се отменяха, и това също не беше гласът на експертите и на разума, а на политиците, които тогава вземаха тези решения. /---/ Реториката и употребата на тази тема от „Възраждане“ и нейния лидер Костадин Костадинов е просто продължението, което достигна чрез ФБ до десетки хиляди хора и предизвика доста сериозна реакция, с каквато други политици не могат да се похвалят. И според мен, и според анализатори това доведе до голяма степен до този резултат на „Възраждане“ на изборите и съответно до увеличаване на тежестта на тази партия както в парламента на национално ниво, така и в медийното пространство, така че техните тези и призиви да бъдат чути от повече хора и ако Костадин Костадинов беше във Варна, а не в парламента и партията не беше така представена национално, то на площада нямаше да има и толкова хора, колкото имаше.“
Алексей Пампоров: „Много хубав беше въпросът, който Ицо Хазарта зададе вчера от парламентарната трибуна. В Наказателния кодекс има ясен член, който казва, когато някой подстрекава към революция и към смяна по насилствен начин на обществения ред, то това е подсъдно и от тази гледна точка щурмът се дължи на бездействието на прокуратурата, т. к. лидерът на „Възраждане“ още преди Нова година обяви, че на 12 януари ще има протест, т.е. ние не сме изненадани от това, което се случи вчера. /…./
Можеше да не се стигне до това безобразие, което наблюдавахме, защото хората нарушаваха очевидно останалите разпоредби, свързани с пандемията. Те застрашаваха и живота на полицаите. Мисля, че вчера всички хора бяха на страната на полицаите.“
Репортажите от протеста на 12 януари са на Красимира Шопова.
Целия разговор можете да чуете в прикачения файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg