Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 24-30 януари

Снимка: галерия Нюанс

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 24 до 30 януари. Това са някои от акцентите в предаването от 30 януари:

Нов шрифт за деца улеснява начинаещите читатели – шрифтът е създаден от художника Кирил Златков, по идея на Десислава Алексиева, която от години се занимава с работилница за ранно четене и има опит в обучението на деца и родители. Името му е „Фокс бук“, а от 20 януари шрифтът може да бъде изтеглен от интернет и да се ползва абсолютно безплатно срещу попълнена форма и получаване на указания. Вече са публикувани и две детски книги с шрифта. Това са „Една година в рима“ на Христина Петрова и „Жабокът Витан“ от Емилия Зафираки.

Нова поетична книга "Към нея" издаде Росен Карамфилов. Артпроектът "Към нея" е създаден по идея на актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева и финансиран изцяло от Фондация "Стоян Камбарев" и освен книгата включва серия от кратки видеа, в които известни артистични двойки четат от от стихосбирката, за да се обяснят един другимо в любов.

До 26 февруари галерия „Нюанс“ кани посетителите си на ежегодната изложба „Зимни акценти“. Експозицията включва 3 непоказвани досега платна от Владимир Димитров-Майстора – два портрета и един автопортрет, пейзажи от Стоян Венев и Борис Денев, произведения на Давид Перец, Иван Ненов, Андрей Даниел, Атанас Яранов, Атанас Михов и други.

Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства. Хомо техникус се появява в началото на XX век, а днес обитава всички континенти. Изложбата на програмистката Цветелина Димитрова със заглавие „Хомо техникус“ в галерия „Синтезис“ проблематизира отношенията човек-технологии с фотографии на различни органи и части от тялото, които Цветелина сглобява от компютърни компоненти. Проектът печели Голямата награда от конкурса за фотокниги „DIY Photobook“, организиран от Фотосинтезис през 2021 г. Експозицията може да бъде видяна до 26 февруари.

Излезе на български книгата на Лидия Гинзбург „Блокадният човек“. Лидия Яковлевна Гинзбург е руска литературна критичка, писателка, мемоаристка, доктор на филологическите науки. Нейните спомени са в основата на много биографични статии за най-големите руски поети и писатели на XX век. В младостта си е близка до школата на формалистите. На български до този момент е публикувана единствено литературно-теоретическата ѝ книга „За лириката“. Гинзбург оцелява в блокадата на Ленинград, повратна точка във Втората световна война.

Нова литературна награда на името на поета Константин Павлов ще бъде връчена за пръв път тази година на рождения ден на поета – 2 април. Наградата е учредена по идея на журналистката Румяна Таслакова, с подкрепата на художничката Донка Павлова, дъщерята на Константин Павлов. Членове на журито за присъждането на наградата ще бъдат поетесата Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев и поетът Ани Илков, а статуетката е изработена от скулптора Ангел Станев.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 януари.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05