„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 24 до 30 януари. Това са някои от акцентите в предаването от 30 януари:
Нов шрифт за деца улеснява начинаещите читатели – шрифтът е създаден от художника Кирил Златков, по идея на Десислава Алексиева, която от години се занимава с работилница за ранно четене и има опит в обучението на деца и родители. Името му е „Фокс бук“, а от 20 януари шрифтът може да бъде изтеглен от интернет и да се ползва абсолютно безплатно срещу попълнена форма и получаване на указания. Вече са публикувани и две детски книги с шрифта. Това са „Една година в рима“ на Христина Петрова и „Жабокът Витан“ от Емилия Зафираки.
Нова поетична книга "Към нея" издаде Росен Карамфилов. Артпроектът "Към нея" е създаден по идея на актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева и финансиран изцяло от Фондация "Стоян Камбарев" и освен книгата включва серия от кратки видеа, в които известни артистични двойки четат от от стихосбирката, за да се обяснят един другимо в любов.
До 26 февруари галерия „Нюанс“ кани посетителите си на ежегодната изложба „Зимни акценти“. Експозицията включва 3 непоказвани досега платна от Владимир Димитров-Майстора – два портрета и един автопортрет, пейзажи от Стоян Венев и Борис Денев, произведения на Давид Перец, Иван Ненов, Андрей Даниел, Атанас Яранов, Атанас Михов и други.
Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства. Хомо техникус се появява в началото на XX век, а днес обитава всички континенти. Изложбата на програмистката Цветелина Димитрова със заглавие „Хомо техникус“ в галерия „Синтезис“ проблематизира отношенията човек-технологии с фотографии на различни органи и части от тялото, които Цветелина сглобява от компютърни компоненти. Проектът печели Голямата награда от конкурса за фотокниги „DIY Photobook“, организиран от Фотосинтезис през 2021 г. Експозицията може да бъде видяна до 26 февруари.
Излезе на български книгата на Лидия Гинзбург „Блокадният човек“. Лидия Яковлевна Гинзбург е руска литературна критичка, писателка, мемоаристка, доктор на филологическите науки. Нейните спомени са в основата на много биографични статии за най-големите руски поети и писатели на XX век. В младостта си е близка до школата на формалистите. На български до този момент е публикувана единствено литературно-теоретическата ѝ книга „За лириката“. Гинзбург оцелява в блокадата на Ленинград, повратна точка във Втората световна война.
Нова литературна награда на името на поета Константин Павлов ще бъде връчена за пръв път тази година на рождения ден на поета – 2 април. Наградата е учредена по идея на журналистката Румяна Таслакова, с подкрепата на художничката Донка Павлова, дъщерята на Константин Павлов. Членове на журито за присъждането на наградата ще бъдат поетесата Мирела Иванова, проф. Михаил Неделчев и поетът Ани Илков, а статуетката е изработена от скулптора Ангел Станев.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 януари.
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
В редакция "Хумор и сатира" знаем безброй поговорки и затова, например, за каквото и да става дума, все гледаме да го обърнем на смях, та и ние покрай света да оцелеем, смеейки се. Успяваме или не – можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..
Драматичният театър "Рачо Стоянов" в Габрово отбелязва 95 години от своето създаване. Началото е поставено през 1929 година с откриването на Общински театър - Габрово, който се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър. Годишнината ще бъде чествана на специална церемония на 16 ноември, като част от програмата на 12-ата Нощ на..
Литературният изследовател и издател Пламен Тотев посрещаме в студиото на "Артефир". Поводът е 20-годишнината на създаденото от него издателство – време, изпълнено с любов към книгите – и не само. Тотев си спомня за първата книга, която издава още в 7 клас с циклостил и восъчна хартия. Става дума за преведена от него повест на Артър Конан..
100 години от рождението на световноизвестния маринист Георги Баев се навършиха на 9 ноември. В родния град на художника Бургас поводът се отбелязва с две изложби – в Бургаската художествена галерия и в Галерия-музей "Георги Баев" . За честването на знаковия за българското изкуство художник в "Артефир" говори Георги Динев, директорът на БХГ..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg