Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите в мрежата

Снимка: БГНЕС

На 8 февруари светът за 19 път ще отбележи Международния ден на безопасен интернет. И когато става дума за безопасност, всички се сещат първо за децата си.

И в този смисъл няма неподходящ ден да се говори какво е направено и дали се прави достатъчно, за да се осигури по-безопасно ползване на интернет от децата. Какви опасности ги дебнат в дигиталното пространство; успяват ли възрастните и доколко да им осигурят безопасен интернет; учим ли ги как да разпознават агресията и как да избягват контактите със злонамерени лица. Според едно изследване на УНИЦЕФ България 77% от анкетираните младежи съобщават, че са в мрежата всеки ден; повече от 1 на 7 деца под 18 г. съобщават, че са били подложени на насилие онлайн, особено в социалните мрежи; 57% от тийнейджъритепък заявяват, че са активни, когато става въпрос за предупреждение на приятели, в случай че открият някакви фалшиви новини. Какво се крие зад тези факти; устойчиви ли са децата на провокациите в дигиталното пространство - за всичко това в „Познати и непознати“ разговаряме с Антоанета Василева - Координатор на Консултативната линия за безопасен интернет към Националния център за безопасен интернет и Симона Тодорова – член на Младежкия панел на Центъра.


А ето на какви теми е посветена дискусията, която членовете на Младежкият панел към Националния център за безопасен интернет организират. Чуйте и Симона Тодорова.


Умеят ли младите да създават добро собствено съдържание в мрежата и как реагират на кадрите с насилие над деца, как оценяват унижението на достойнството им – с това продължи разговора със Симона Тодорова и Антоанета Василева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Велев

Нови кедрови дървета са открити в подводната вкаменена гора край Созопол

Природният феномен "Подводна вкаменена гора" е открит на около 18 метра дълбочина в района между гр. Созопол и островите Св. Иван и Св. Петър. Мястото е уникално в световен мащаб, тъй като вкаменени дървета под вода има на много малко места. Смята се, че нашата "Вкаменена гора" е на около 20 милиона години, според геолозите. Първите..

публикувано на 15.08.25 в 10:00
проф. Марияна Цибранска

Угодни на Бога и полезни за обществото – законите в средновековна България

Ако е вярно, че знаменитата максима "Законо е врата у поле" принадлежи на прословутите с хитростта си шопи, то явно наблюдаваме повсеместна шопизация в сфери и равнища на всекидневието и държавните дела, в които до неотдавна поне видимо законите не можеха да се заобикалят като "врата у поле". Закони все пак има, всеки го знае, дори децата и това е..

публикувано на 14.08.25 в 14:24
Анита Гергова

Отговорност или осъзнатост е родителството

"Казвам се Анита Гергова и съм горда майка на четири породени деца. Те са моето вдъхновение да се свържа с Адел Фабер и Илейн Мазлиш и да поема отговорността и ангажимента да разпространя техните световно признати курсове сред българските родители и всички хора, работещи с деца." За това къде и кога се поставят граници между родители и деца,..

публикувано на 13.08.25 в 09:35
Георги Костадинов

Еврика! Успешни българи: Георги Костадинов

"За всички ученици е важна мотивацията, а Гошо е изключително мотивиран. И изпълнен с желание да помага на другите." Това казва за Георги Костадинов неговата учителката в Бургаската природо-математическа гимназия Мариана Анастасова.  На юнската сесия той успешно взе и последния си изпит за тази учебна година и от есента ще е второкурсник във..

публикувано на 11.08.25 в 17:00
Аглика Икономова, проф. Диана Гергова, арх. Александър Стайнов и проф. д-р арх. Николай Тулешков (от ляво надясно)

Недвижимите културни паметници в България се рушат

В последните десетилетия, след приемането на Закона за културното наследство (ЗКН) през 2009 г., нашето недвижимо национално наследство, нашите старини бяха оставени на произвола на съдбата и природните сили, се казва в документ-петиция, изготвен от група експерти и интелектуалци в България.  "Поставяме настоящия документ на обсъждане пред..

публикувано на 11.08.25 в 11:15