За един от най-успешните съвременни български музиканти, който изявява многостранния си талант чрез ярки интерпретации на образци от различни музикални жанрове, изкуството като цяло представлява не само професионално призвание, но и същност на жизнения му и творчески светоглед. Това е пианистът, тромпетистът, композиторът, но преди всичко диригентът Найден Тодоров.
Роден в Пловдив през 1974 г., Найден Тодоров изучава музика най-напред в музикалното училище в родния си град, а тромпетът и пианото са неговите първи спътници в голямото изкуство. Още в тези ранни години у младия музикант пламва любовта към дирижирането и на 16 години той създава свой младежки оркестър, с който повече от едно десетилетие осъществява концерти в България, Австрия, Чехия, Словакия и Германия като записва и няколко компакдиска.
„От най-ранните ми години дирижирането е било за мен като фикс-идеята – аз ще бъда диригент и точка! Интересното е, че го реших преди да съм видял симфоничен оркестър в живота си. И тъй като не съм потомствен музикант, а в семейството имахме грамофон с грамофонни плочи, най-класическата грамофонна плоча беше с песните на „АББА“. И аз се затварях в хола в къщи, пусках грамофона и дирижирах песните на „АББА“ и „Куин“. След това обяснявах и в училище, че аз ще бъда диригент“ – споделя Найден Тодоров.
И още тогава, следвайки порива на мечтата си, Найден Тодоров започва да взима уроци по дирижиране при дългогодишния директор на Пловдивската опера Кръстю Марев. След това любовта му към дирижирането го отвежда в Университета за музикално и сценично изкуство във Виена, където негови учители са бележитите майстори на диригентската палка Карл Остерайхер, Урош Лайовиц, Гюнтер Тойринг и Конрад Лайтнер.
Като многостранен талант, Найден Тодоров не остава равнодушен и към композирането. За това свое музикално изкушение той казва: „Първата ми диплома за спечелена награда като композитор, ако мога да вярвам на датата, е когато съм бил на 6 години… Пишех определено класическа музика – писал съм много за пиано, после сонати за тромпет, имам едно скерцо за цигулка и оркестър и няколко кратки произведения за оркестър, много се вълнувах и от вариациите и правех вариации по какви ли не теми. Но в момента, в който започнах да пиша своята Първа симфония, заминах за Виена и нещата поеха в друга посока“.
Талантът и успехите на Найден Тодоров са оценени още при неговото обучение. По време на следването си той е стипендиант на фондациите „Борджезе“, „Св. св. Кирил и Методи“ и „Джордж Уохтер“, както и на Ротари клубовете във Виена и Йерусалим.
Като диригент Найден Тодоров концертира с някои от най-представителните български и чужди оркестри в най-големите културни центрове на Европа, Америка, Азия и дори Африка. В различни периоди е художествен ръководител или главен директор на Оперно-филхармоничните дружества на Пловдив, Бургас, Русе. Има и творчески контакти с Grandopera Wichita.
Найден Тодоров е носител на редица престижни български и международни отличия като сред най-значимите са тези на Словашкия музикален фонд, Ротари клуб Виена, „Кристална лира“ през 2005 и 2016 г., „Музикант на годината“ 2013 и 2019, а през 2022 е избран за един от посланиците на българската култура на програма „Христо Ботев“.
В две поредни издания – на 15 и 22 февруари от 19.30 часа, предаването „Студио „Музика“ представя личността и изпълнителското изкуство на диригента Найден Тодоров, в което, наред с неговия разказ за най-ярките моменти от жизнения му и творчески път, ще звучи и много музика от последните две столетия, както и образци на българската музикална класика под негово диригентство.
Снимки: Ани Петрова, Василка Балевска, Руди Бежев, БГНЕС, архив на Найден Тодоров
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg