Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 8-13 февруари

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 13 февруари.

На 10 февруари започна 72-рият кинофестивал „Берлинале“ и тази година ще се проведе присъствено, но с ограничения, наложени от пандемията. Общият брой на филмите, които ще бъдат показани на Берлинале, е 256. Селекцията в конкурсната част коментира кинокритичката Павлина Желева в "Артефир" в понеделник.

С вернисаж на 10 февруари в Националната галерия „Квадрат 500“ бе открита изложбата „Искри на въображението. На честотите на Бойс“, която ще може да бъде видяна до 21 април. През 2021 г. беше чествана 100-годишнината от рождението на германския артист, политически активист, съосновател на зелената партия в Германия Йозеф Бойс, чийто проект от началото на 80-те, наречен „7000 дъба“, под надслов „Градско залесяване наместо градско администриране“ е сред най-значимите land art проекти в Европа. В изложбата, организирана съвместно от Националната галерия и Гьоте институт, няма творби на Бойс, а на български артисти, повлияни от изкуството на му. Той не е работил в България и за него като авангардист тук е имало по-скоро оскъдна информация. За Бойс и изложбата разказа кураторката й Вера Млечевска.

На 9 февруари Драматично-куклен театър „Константин Величков“ - Пазарджик представи премиерното заглавие „Януари“ от Йордан Радичков. Почти половин век след знаменитата постановка на „Януари”, под режисурата на Крикор Азарян, енигматичната пиеса на Йордан Радичков се завръща отново на пазарджишка сцена. Предизвикателството да продължи традицията сега е пред режисьора Крум Филипов, който преди няколко години постави и Радичковата „Лазарица”. Втората премиерна дата на „Януари“ е идната сряда - 16 февруари. Как се работи с познат и обичан текст и какви са предизвикателствата – слушателите научиха от режисьора Крум Филипов в „Артефир“ в сряда.

Фестивалът за документални филми, посветени на всички сфери на изкуството „Master of Art“, в четвъртък постави началото на своето седмо издание. От 10 до 28 февруари 2022 онлайн могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиери и 10 фаворити от предишни издания, както и български филми. Найо Тицин за българската селекция в "Мастър ъф арт".

На 7 февруари се откри изложбата на Любен Домозетски в галерия Little Bird Place „Отвъд канона“. Експозицията показва творби, създадени през последните 5 години и проследява линията на развитие от научната илюстрация до асоциативния експеримент в търсене на начини да бъде представена идея, преживяване и вътрешен свят. Любен Домозетски е художник, изкуствовед и куратор в СГХГ и докторант по византийско изкуство в НХА с траен интерес към научната илюстрация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05