„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 13 февруари.
На 10 февруари започна 72-рият кинофестивал „Берлинале“ и тази година ще се проведе присъствено, но с ограничения, наложени от пандемията. Общият брой на филмите, които ще бъдат показани на Берлинале, е 256. Селекцията в конкурсната част коментира кинокритичката Павлина Желева в "Артефир" в понеделник.
С вернисаж на 10 февруари в Националната галерия „Квадрат 500“ бе открита изложбата „Искри на въображението. На честотите на Бойс“, която ще може да бъде видяна до 21 април. През 2021 г. беше чествана 100-годишнината от рождението на германския артист, политически активист, съосновател на зелената партия в Германия Йозеф Бойс, чийто проект от началото на 80-те, наречен „7000 дъба“, под надслов „Градско залесяване наместо градско администриране“ е сред най-значимите land art проекти в Европа. В изложбата, организирана съвместно от Националната галерия и Гьоте институт, няма творби на Бойс, а на български артисти, повлияни от изкуството на му. Той не е работил в България и за него като авангардист тук е имало по-скоро оскъдна информация. За Бойс и изложбата разказа кураторката й Вера Млечевска.
На 9 февруари Драматично-куклен театър „Константин Величков“ - Пазарджик представи премиерното заглавие „Януари“ от Йордан Радичков. Почти половин век след знаменитата постановка на „Януари”, под режисурата на Крикор Азарян, енигматичната пиеса на Йордан Радичков се завръща отново на пазарджишка сцена. Предизвикателството да продължи традицията сега е пред режисьора Крум Филипов, който преди няколко години постави и Радичковата „Лазарица”. Втората премиерна дата на „Януари“ е идната сряда - 16 февруари. Как се работи с познат и обичан текст и какви са предизвикателствата – слушателите научиха от режисьора Крум Филипов в „Артефир“ в сряда.
Фестивалът за документални филми, посветени на всички сфери на изкуството „Master of Art“, в четвъртък постави началото на своето седмо издание. От 10 до 28 февруари 2022 онлайн могат да се гледат над 30 пълнометражни и късометражни заглавия. Селекцията от пълнометражни филми включва 10 премиери и 10 фаворити от предишни издания, както и български филми. Найо Тицин за българската селекция в "Мастър ъф арт".
На 7 февруари се откри изложбата на Любен Домозетски в галерия Little Bird Place „Отвъд канона“. Експозицията показва творби, създадени през последните 5 години и проследява линията на развитие от научната илюстрация до асоциативния експеримент в търсене на начини да бъде представена идея, преживяване и вътрешен свят. Любен Домозетски е художник, изкуствовед и куратор в СГХГ и докторант по византийско изкуство в НХА с траен интерес към научната илюстрация.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg