Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Станислав Дарачев и призванието на изобретателите

Снимка: Фондация „Еврика“

Той е носител на наградата „Млад изобретател“ за 2021 г. на фондация „Еврика“. Ако трябва да бъде представен с две думи, ще бъдат тези – Станислав Дарачев е строителен инженер. Но неговата биография е дълга и професионалните му интереси са много по-широки, за да бъдат разказани с едно или две изречения. Завършва специалност „Водоснабдяване и канализация“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София (УАСГ), през 2017 г. завършва магистратура по приложна математика в СУ „Св. Климент Охридски“, а през 2020 г. семестриално завършва още една магистратура по „Бизнес администрация“ в УНСС. След това е редовен докторант по научна специалност „Инженерна хидрология, хидравлика и водно стопанство“ в УАСГ - София.

В края на миналата година му беше присъдена наградата „Еврика“ за изобретението „Канализационен преливник“, регистрирано като патент в българското Патентно ведомство. Изобретението е вид хидротехническо съоръжение, широко използвано в канализационното строителство.

И това, което е характерно за Станислав Дарачев е, че може да разказва за канализационните мрежи и съоръжения така, както повечето хора разказват за пътешествия или приключения – с много хъс.

В работата си Станислав Дарачев съчетава в едно теорията и практиката. Самият той е преподавател Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, но никога не е преставал да се занимава с това, което обича и в реална среда.

Ето как от Фондация „Еврика“ представят Станислав Дарачев: „Още като студент той се откроява с креативен дух и стремеж към създаване на полезни за практиката програмни продукти в областта на канализационните мрежи и съоръжения. В изследователската си дейност проявява целеустременост, постоянство и стремеж към прецизност.“

А той самият разказва с какви проблеми се борят изследователите днес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35