Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Станислав Дарачев и призванието на изобретателите

Снимка: Фондация „Еврика“

Той е носител на наградата „Млад изобретател“ за 2021 г. на фондация „Еврика“. Ако трябва да бъде представен с две думи, ще бъдат тези – Станислав Дарачев е строителен инженер. Но неговата биография е дълга и професионалните му интереси са много по-широки, за да бъдат разказани с едно или две изречения. Завършва специалност „Водоснабдяване и канализация“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София (УАСГ), през 2017 г. завършва магистратура по приложна математика в СУ „Св. Климент Охридски“, а през 2020 г. семестриално завършва още една магистратура по „Бизнес администрация“ в УНСС. След това е редовен докторант по научна специалност „Инженерна хидрология, хидравлика и водно стопанство“ в УАСГ - София.

В края на миналата година му беше присъдена наградата „Еврика“ за изобретението „Канализационен преливник“, регистрирано като патент в българското Патентно ведомство. Изобретението е вид хидротехническо съоръжение, широко използвано в канализационното строителство.

И това, което е характерно за Станислав Дарачев е, че може да разказва за канализационните мрежи и съоръжения така, както повечето хора разказват за пътешествия или приключения – с много хъс.

В работата си Станислав Дарачев съчетава в едно теорията и практиката. Самият той е преподавател Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, но никога не е преставал да се занимава с това, което обича и в реална среда.

Ето как от Фондация „Еврика“ представят Станислав Дарачев: „Още като студент той се откроява с креативен дух и стремеж към създаване на полезни за практиката програмни продукти в областта на канализационните мрежи и съоръжения. В изследователската си дейност проявява целеустременост, постоянство и стремеж към прецизност.“

А той самият разказва с какви проблеми се борят изследователите днес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15