България в контекста на войната в Украйна, зависимостите от Русия и защо Антикорупционният фонд (АКФ ) поиска осветяване на българската част по руските енергийни проекти, коментира в „Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев, журналист, работил като чуждестранен кореспондент в над 30 държави по света и директор на АКФ.
Войната
„От гледна точка на чудовищния начин, по който тръгна Путин, съм до някъде изненадан, но от гледна точка на процесите, които се развиват през последните 30 години в Русия след разпада на Съветския съюз – изобщо не съм изненадан. Всъщност Путин успя да докара до сравнително успешен план един стар имперски план за асимилиране на всичко, което е около границите на „Руската империя“, тоест съседни държави, засмукани от тогавашния Съветски съюз. За една бройка и ние да станем 16-а република. Сега се опитва с един куршум два заека да уцели. Първо, да разшири тази геополитическа стратегия на старата руска имперска доктрина и да предприеме ново такова разширяване, което се подкрепя от „ястребите“, носталгиците и от хора, които в самата Русия са толкова капсулирани, че не могат да разберат какво се случва с тяхната страна и с техния живот.
От друга страна, Путин се опитва да преодолее огромната морална и икономическа криза, в която изпадна Русия по време на неговото управление. Той засега не постига нито една от тези две цели, защото в самата Русия, колкото и да е трудно дори да се анализират нагласите на обикновените руснаци, има смут, брожение и тихо стенание. Все още няма силни протести и опълчване за предотвратяване на тази гнусна агресия. Той успя да сплаши вътрешната опозиция, като им показа колко кърваво се разправя с Украйна. Уплашени са и анализаторите в западния свят и политиците, които си мислеха, че са много далновидни и че са успели да направят предвидим Путин, правейки компромиси и инвестирайки в Русия.
А пропагандната стратегия работи и смазва общественото мнение, което не е трудно в една псевдодемокрация с феодални структури, в които той раздава всички блага, бизнеси, наградите на интелектуалците, които са послушни и т.н. Руснаците не си изградиха политическо представителство, което да се бори. Само с Навални и Немцов – тези силни и ясни гласове, които пророчески предупреждаваха, само с тях няма как да стане. Но цялата тази отвратителна война ще доведе до разрушаване на Русия и до нейното парцелиране и обособяване на може би няколко независими държави. Защото тази война няма да нахрани руснаците, няма да ги накара да се чувстват по-свободни, нещо повече – за първи път в историята на тази държава, никой няма да се почувства горд. Може да мълчат повече, но няма да са горди и щастливи. А когато Путин стигне до края на Украйна, какво следва, какво ще прави? След наложените санкции Русия я чака тежка икономическа катастрофа.“
България в контекста на войната в Украйна
„Метастазите на Путиновата пропаганда са проникнали у нас, защото виждаме псевдополитически образования, обикновено изградени на паравоенна основа, които станаха много активни. Не е далеч от ума, че те са стимулирани по някакъв начин. Тоест те обслужват в момента чужди, вражески на България политически интереси. А интелигенцията, която винаги се е притеснявала, че Русия може да ни „засмуче“, не може да се противопостави, защото ние нямаме система за опазване на националното си достойнство.“
Осветяване на българската част в енергийни проекти
„Искаме това, защото тези енергийни проекти ни доведоха до там да сме най-зависимата от Русия държава в Европа. Ние сме почти готови да се превърнем във васална държава с марионетно правителство, което Путин си представя, че може да курдиса тука. Ако се осветят тези енергийни проекти, ще излезе, че в България Путин е имал изключително послушни слуги, които са правели каквото той поиска. Визирам както управлението на г-н Борисов, така и предишните управления. Закриването на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" или желанието да се строи "Белене", това е измислено в Кремъл, не в ЕС, и целта е България да бъде зависима от Русия и нейните интереси. Още от преди Борисов. Тези хора, които толкова охотно и в ясно съзнание са вършели тези неща, трябва да бъдат разследвани и истината да излезе на бял свят. Да им се търси съдебна отговорност и възмездие.“
Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg