Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: Почти готови сме да се превърнем във васална на Путин държава

Снимка: Кирчо Стоичков

България в контекста на войната в Украйна, зависимостите от Русия и защо Антикорупционният фонд (АКФ ) поиска осветяване на българската част по руските енергийни проекти, коментира в „Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев,  журналист, работил като чуждестранен кореспондент в над 30 държави по света и директор на АКФ.

Войната

„От гледна точка на чудовищния начин, по който тръгна Путин, съм до някъде изненадан, но от гледна точка на процесите, които се развиват през последните 30 години в Русия след разпада на Съветския съюз – изобщо не съм изненадан. Всъщност Путин успя да докара до сравнително успешен план един стар имперски план за асимилиране на всичко, което е около границите на „Руската империя“, тоест съседни държави, засмукани от тогавашния Съветски съюз. За една бройка и ние да станем 16-а република. Сега се опитва с един куршум два заека да уцели. Първо, да разшири тази геополитическа стратегия на старата руска имперска доктрина и да предприеме ново такова разширяване, което се подкрепя от „ястребите“, носталгиците и от хора, които в самата Русия са толкова капсулирани, че не могат да разберат какво се случва с тяхната страна и с техния живот. 

От друга страна, Путин се опитва да преодолее огромната морална и икономическа криза, в която изпадна Русия по време на неговото управление. Той засега не постига нито една от тези две цели, защото в самата Русия, колкото и да е трудно дори да се анализират нагласите на обикновените руснаци, има смут, брожение и тихо стенание. Все още няма силни протести и опълчване за предотвратяване на тази гнусна агресия. Той успя да сплаши вътрешната опозиция, като им показа колко кърваво се разправя с Украйна. Уплашени са и анализаторите в западния свят и политиците, които си мислеха, че са много далновидни и че са успели да направят предвидим Путин, правейки компромиси и инвестирайки в Русия.

А пропагандната стратегия работи и смазва общественото мнение, което не е трудно в една псевдодемокрация с феодални структури, в които той раздава всички блага, бизнеси, наградите на интелектуалците, които са послушни и т.н. Руснаците не си изградиха политическо представителство, което да се бори. Само с Навални и Немцов – тези силни и ясни гласове, които пророчески предупреждаваха, само с тях няма как да стане. Но цялата тази отвратителна война ще доведе до разрушаване на Русия и до нейното парцелиране и обособяване на може би няколко независими държави. Защото тази война няма да нахрани руснаците, няма да ги накара да се чувстват по-свободни, нещо повече – за първи път в историята на тази държава, никой няма да се почувства горд. Може да мълчат повече, но няма да са горди и щастливи. А когато Путин стигне до края на Украйна, какво следва, какво ще прави? След наложените санкции Русия я чака тежка икономическа катастрофа.“

България в контекста на войната в Украйна

„Метастазите на Путиновата пропаганда са проникнали у нас, защото виждаме псевдополитически образования, обикновено изградени на паравоенна основа, които станаха много активни. Не е далеч от ума, че те са стимулирани по някакъв начин. Тоест те обслужват в момента чужди, вражески на България политически интереси. А интелигенцията, която винаги се е притеснявала, че Русия може да ни „засмуче“, не може да се противопостави, защото ние нямаме система за опазване на националното си достойнство.

Осветяване на българската част в енергийни проекти

„Искаме това, защото тези енергийни проекти ни доведоха до там да сме най-зависимата от Русия държава в Европа. Ние сме почти готови да се превърнем във васална държава с марионетно правителство, което Путин си представя, че може да курдиса тука. Ако се осветят тези енергийни проекти, ще излезе, че в България Путин е имал изключително послушни слуги, които са правели каквото той поиска. Визирам както управлението на г-н Борисов, така и предишните управления. Закриването на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" или желанието да се строи "Белене", това е измислено в Кремъл, не в ЕС, и целта е България да бъде зависима от Русия и нейните интереси. Още от преди Борисов. Тези хора, които толкова охотно и в ясно съзнание са вършели тези неща, трябва да бъдат разследвани и истината да излезе на бял свят. Да им се търси съдебна отговорност и възмездие.“

Чуйте целия разговор с Бойко Станкушев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43