Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За прошката

Снимка: архив

Простено – прости. Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна – денят, определен от Църквата за всеопрощение. Малко трудно можем към днешна дата, когато се води братоубийствена война, да осъзнаем тази фраза. Христос ни казва: „Мир ви оставям; Моя мир ви давам. Аз ви давам не тъй, както светът дава. Да се не смущава сърцето ви, нито да се плаши“.

Къде сбъркахме, че стигнахме дотук? Защо твърде често употребяваме думите на Спасителя като лозунги, без да минават през сърцето ни? Заедно с иконом Василий Шаган, потомък на бесарабски българи и свещеник във варненския храм „Св. Николай“, и иконом Петър Косев от несебърския храм „Успение Богородично“ в деня на прошка ще говорим за вярата, която ражда съпричастност и дела на милосърдие.

Може ли всеки в една такава ситуация, ще нарека нещата с истинските им имена: във време на война, да остане човек и как да помогне, дори и да няма финансова възможност. Достатъчно ли е да се декларира на думи, че обичаме всички хора и се борим за световен мир от уютните си и топли домове. В предаването ще чуете и думи на покойния ставрофорен иконом Ангел Ангелов, който бе гост на предаването преди една година.


Християнска поезия
Стихотворението „Аз наведох глава“ от Асен Разцветников, в изпълнение на актьора Ириней Константинов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12