Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март – непразничо

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обикновено март месец е пълен с очаквания. Малък Сечко вече си е отишъл, първите щъркели пристигат и пролетта се задава. Дали защото народът го свързва със симпатичната баба Марта, или защото заради първите цветя е пълен с нежност и красота, но сме свикнали да го наричаме женски месец. Тази година той е по-особен защото минава под знака на една от най-страшните прояви на човека – войната. И жените пак са под огромен товар – спасяват живота. Кадрите на колони с майки и деца, пълни автобуси и палатки, кадри от родилни отделения с раждащи се под обстрели и бомби бебета; убити майки и деца – това е, с което ще се запомни този месец март. Това е, с което ще се запомни и днешният 8 март на 2022 година – тежки отговорности и непредвидени, непредполагаеми обстоятелства и предизвикателства. 

За тях в „Познати и непознати“ е разговорът с журналистките и майки Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.

Когато избухна войната в Украйна, едно от първите неща, за които екипът ни се сети, е да потърси информация как се справят бежанките – майки на деца с увреждания и с тежки хронични заболявания. Попаднахме на една жена, която ни впечатли със своята всеотдайност и жертвоготовност.

„Моля ви, нека говорим след ден-два. Ще се включа в предаването, но нека не говорим сега. Току-що се връщам от път и съм на предела на физическите си сили.“ – така отклони тя предварителния ни разговор. Тази жена се казва Аделина Аркадиева Банакиева, която доброволно  извозва бежанци от Украйна.

Много са примерите от човешката история, когато различни хора, бягащи от войната, освен да опазят живота си, се грижат да опазят и светините си – книги, икони – все неща, свързани с корените им, но и с бъдещето.

Едни от първите, които реагират с желание да помагат на бягащите от война, са майките. Независимо от кой край на земята са. 

Чуйте продължението на разговора с Шефкие Чакър и Вартануш Топакбашян.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоана Кирилова

Еврика! Успешни българи: Йоана Кирилова

Йоана Кирилова е студентка в Лесотехническия университет - София и е носител на именна стипендия " Академик Дончо Костов " на фондация "Еврика " за постижения в овладяването на аграрните науки, ветеринарните науки и горското стопанство. "Моята област е ветеринарната медицина – казва тя – и моите интереси в областта на науката са свързани с..

публикувано на 28.10.24 в 17:00
Градинка в Хайделберг

Весел Цанков за тайните градинки на Париж, Виена и Хайделберг

От предишни гостувания на отговорния редактор на редакция "Хумор и сатира" Весел Цанков в "Покана за пътуване" знаем, че той обича да оглежда градовете, които посещава от най-високо място. Този път обаче ще говорим за безценната зеленина на европейските мегаполиси. А той разказва за внезапно появяващите се паркчета между каменните грамади в..

публикувано на 28.10.24 в 16:25

В Бургас вече има Музей на невъзможното

Представете си място, където можете да рисувате със светлина, да стъпите в безкрайността или да станете част от екипажа на космически кораб. Това може да се случи в Бургас в новооткрития Музей на невъзможното. Илиян Димитров и Ивайло Ценкински са автори на идеята и реализацията на този интересен и модерен музей! Тяхно дело са и е са интересните..

публикувано на 28.10.24 в 13:10
Анкара е модерен град с население близо 6 млн. души, но и древен град с богата история

Музеят на анадолските цивилизации

Старата каменна сграда на Музея на анадолските цивилизации в Анкара събира една от най-богатите колекции с древни находки в света. Това е бивш покрит базар, където са се продавали фини тъкани, ориенталски килими и специфичните кози кожи, с които градът бил прочут навред. Покритият базар имал дебели дървени порти, а във вътрешността му били разположени..

публикувано на 27.10.24 в 12:50
Архивохранилище на Държавна агенция „Архиви“

Архивите са живи. Или пък не?

Преди десетина дни Иван Костов, един от най-важните политици на прехода в България, дари своя архив на Държавна агенция "Архиви". Безспорно значим жест, който ще осигури на бъдещите изследователи обосновано да проучват и детайлно да възстановяват движението на страната ни към демокрация и пазарно стопанство. Иван Костов призова и други политици..

публикувано на 26.10.24 в 12:35