Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невидимата крепост на познанието

Снимка: архив на Петър Петров

„Миналото е чужда страна“ е името на прочута книга от Дейвид Лоуентал, в която той изследва причините да почитаме или отбягваме следите, оставени от други епохи.

Днешните ни градове са построени върху останки от отдавна или не толкова отдавна отминали епохи. И независимо дали обгрижваме старината, или всякак се опитваме да я игнорираме и покриваме с нови пластове, тя е там и ни казва неща, колкото за самата себе си, толкова и за нас.

Как би изглеждал Несебър, ако беше безлюден град? Каква е атмосферата в подземията на базиликата "Света София"? Какво мотивира чуждестранни доброволци да реставрират антични руини в Добруджа? – на тези въпроси отговаря седмичният имейл бюлетин „Невидима крепост“, който списва Петър Петров.

Петър Петров
Той е архитект и екскурзовод и създава „Невидима крепост“, за да популяризира културното наследство и да помага на публиката да погледне  с други очи на богатствата, които дори не предполагаме, че притежаваме.

Петър е водач на групи доброволци, с които реставрира обекти по програмата European Heritage Volunteers, и е главен координатор на проекта European Heritage Times, където младежи от цяла Европа споделят културното наследство от своята страна.

Чуйте разговора с Петър Петров за начините да излезем от „музеифицирането“ на градската среда и за това как миналото може да оживее в настоящето като го обогати със смисъл.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обред за плодородие и щастие оживява в Родопите

Днес в родопското село Триград, община Девин, ще се проведе възпроизвеждане на един старинен местен обичай – "Среде лято паяне на китките". Инициативата се организира от Читалище "Изгрев 1936 г." и събира жители и гости на селото, за да си припомнят традициите на предците. "Преди много години нашите прадеди, след тежкия си труд, са създали този..

обновено на 06.08.25 в 11:23

Млади творци развиват умения в лабораторията "Крикор Четинян"

И още едно събитие в днешния ден, което се състои в рамките на творческата лаборатория "Крикор Четинян" – младите творци от България и чужбина се събраха, за да развиват уменията си в областта на хоровата музика и сценичните изкуства. Събитието предложи на участниците практически занимания и артистични работилници, които стимулират..

публикувано на 06.08.25 в 10:32

Миро Иванов квартет се включва във фестивала в Боровец

От 1 до 6 август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер ще чуем Миро Иванов и неговият...

публикувано на 06.08.25 в 10:10

Млади диригенти от България и чужбина се включиха в творческата лаборатория "Крикор Четинян"

Представяме събитие в днешния ден, което се състои в рамките на творческата лаборатория "Крикор Четинян" – младите творци от България и чужбина се събраха, за да развиват уменията си в областта на хоровата музика и сценичните изкуства. Събитието предложи на участниците практически занимания и артистични работилници, които стимулират творческото..

публикувано на 06.08.25 в 10:03

"Столове и валута" в "Мазето на Баба Васа" в Шабла

На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти работещи от години в Австрия – рускинята Анна Ермолаева, която в 1989 г. бяга от СССР, обвинена в антисъветска пропаганда и режисьорът Скот Клифърд Евънс. Повече за двамата артисти можете да научите..

публикувано на 05.08.25 в 14:10