Тя е сред любимите ученици и последователи на проф. Васил Арнаудов и неслучайно вече повече от три десетилетия ръководи Софийския камерен хор, носещ неговото име. Изтъкнат музикант, завеждащ катедрата „Дирижиране и композиция“ в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, проф. д-р Теодора Павлович е представител на България в Световния хоров съвет и член на международни журита на редица престижни събития в почти всички страни на Европа, а също така – САЩ, Русия, Китай, Япония, Хонконг, Тайван, Южна Корея, Израел.
Обичана от студентите и уважавана сред колегите, тя сякаш е родена, за да стане хоров диригент и да продължи делото на проф. Арнаудов и на своята майка – изтъкнатата българска диригентка Петя Павлович. Но дали това е било съкровеното желание на Теодора? За какво е мечтала като дете, какви са били тайните ѝ стремежи; каква всъщност е искала да стане и какъв човек е извън хор „Васил Арнаудов“? Всичко това ще научите в изключително интересния разговор, който проведохме с нашата гостенка в студиото на „Предаване без име“.
Една откровена изповед за мечтите и тяхната метаморфоза, за съдбовността, отговорността и трудностите, пред които се изправя всяка жена, решила да стане диригент.
Двете части на интервюто можете да проследите в две поредни съботи – на 12 и 19 март, от 11 часа по програма „Христо Ботев“.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg