Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемите в законодателството за децата с увреждания след навършване на 18 години

Има ли политика на геноцид към най-уязвимите – хората с тежки увреждания

На държавата би струвало много по-евтино да се отглеждат тези хора в семейна среда и да се подпомагат семействата, които ги отглеждат

Снимка: БГНЕС

Какви са проблемите в законодателството, свързано със съдбите и потребностите на децата с увреждане, навършили 18 години?

Това е "вечна" тема, по която се говори от години в България, но нищо не се случва. С години политиците "използват" майките на деца с увреждания за свой "престиж" и в крайна сметка Законът за личната помощ отново е внесен за разглеждане от една от новите политически партии в НС.

Кои са причините – отговор търси предаването "Законът и Темида", заедно със събеседниците – Вера Иванова, председател на Конфедерацията за защита правата на децата и майка на 26-годишния Даниел с детска церебрална парализа, и Димитрина Русева – майка на дете с увреждане на 24 години. 

Как се справят майките и има ли налице престъпно бездействие спрямо децата с увреждане над 18-годишна възраст, Вера Иванова коментира:

"Ние живеем в ада – и то не заради уврежданията на децата ни, а в ада, на който ни обрече държавата още с навършването на пълнолетие на тези деца. Политиката на държавата, която продължава, за съжаление, и при това правителство, е ТЯХ ДА ГИ НЯМА, буквално. Те са живи човешки същества, но са невидими за всеки депутат и управляваща коалиция и всеки в това Народно събрание... Тази политика продължава от години и в момента е в пълна сила. 

Това са деца, които никога не порастват – те остават бебета за цял живот – цял живот на памперси... След 18 години, когато положението става все по-тежко, точно тогава държавата спира помощта. През 2018 г. извоювахме тези тежки случаи да имат право на личен асистент, само че през 2020 г. се осакатиха текстовете и ние вече втора година сме отново на палатка пред парламента, за да върнем текстовете и закона на хората – този закон не касае само нашите деца. Този закон касае всеки, който в определен момент може получи нужда от асистент. 

Докога ще продължава тази политика на геноцид към най-уязвимите и хората с най-тежки увреждания?

Чуйте повече от звуковия файл.

Димитрина Русева също направи своя коментар по темата:

"Аз съм във вечна бойна готовност... За една майка да си гледа детето никога не е геройство, но при безхаберието на държавата и институциите... 
Никой не можа да проумее, че колкото и да се даде за тези хора, на държавата ще струва много по-евтино, да не кажа на половина, да се отглеждат тези хора в семейна среда и да се подпомагат семействата, които ги отглеждат. 

Трябва да се промени тази прогнила система на ТЕЛК, защото цялата сбърканост тръгва от там. Всички знаят за фалшивите ТЕЛК-ове, за злоупотребите там, за изтичането на средства. Това беше нашата борба – тази система да отпадне изобщо като вход за подпомагане на хората, изпаднали в някакъв тип нужда. Искаме закон, който да подпомага реално хората, който да ограничи всякакъв тип злоупотреби, защото в този закон няма посредници, няма откъде да изтекат средства. За съжаление, хората с увреждания се оказаха доста печеливш бизнес... Ако може, нека политиците да сменят в главите си идеята, че тези хора с увреждания трябва да се държат винаги на социалното дъно, защото в момента всичко, което се изчислява, всичко се изравнява с линия на бедност. Никога не се мисли, че тези хора имат доста повече потребности и че с тези средства всъщност живеят обикновено двама души."

Чуйте повече от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51