Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите в законодателството за децата с увреждания след навършване на 18 години

Има ли политика на геноцид към най-уязвимите – хората с тежки увреждания

На държавата би струвало много по-евтино да се отглеждат тези хора в семейна среда и да се подпомагат семействата, които ги отглеждат

Снимка: БГНЕС

Какви са проблемите в законодателството, свързано със съдбите и потребностите на децата с увреждане, навършили 18 години?

Това е "вечна" тема, по която се говори от години в България, но нищо не се случва. С години политиците "използват" майките на деца с увреждания за свой "престиж" и в крайна сметка Законът за личната помощ отново е внесен за разглеждане от една от новите политически партии в НС.

Кои са причините – отговор търси предаването "Законът и Темида", заедно със събеседниците – Вера Иванова, председател на Конфедерацията за защита правата на децата и майка на 26-годишния Даниел с детска церебрална парализа, и Димитрина Русева – майка на дете с увреждане на 24 години. 

Как се справят майките и има ли налице престъпно бездействие спрямо децата с увреждане над 18-годишна възраст, Вера Иванова коментира:

"Ние живеем в ада – и то не заради уврежданията на децата ни, а в ада, на който ни обрече държавата още с навършването на пълнолетие на тези деца. Политиката на държавата, която продължава, за съжаление, и при това правителство, е ТЯХ ДА ГИ НЯМА, буквално. Те са живи човешки същества, но са невидими за всеки депутат и управляваща коалиция и всеки в това Народно събрание... Тази политика продължава от години и в момента е в пълна сила. 

Това са деца, които никога не порастват – те остават бебета за цял живот – цял живот на памперси... След 18 години, когато положението става все по-тежко, точно тогава държавата спира помощта. През 2018 г. извоювахме тези тежки случаи да имат право на личен асистент, само че през 2020 г. се осакатиха текстовете и ние вече втора година сме отново на палатка пред парламента, за да върнем текстовете и закона на хората – този закон не касае само нашите деца. Този закон касае всеки, който в определен момент може получи нужда от асистент. 

Докога ще продължава тази политика на геноцид към най-уязвимите и хората с най-тежки увреждания?

Чуйте повече от звуковия файл.

Димитрина Русева също направи своя коментар по темата:

"Аз съм във вечна бойна готовност... За една майка да си гледа детето никога не е геройство, но при безхаберието на държавата и институциите... 
Никой не можа да проумее, че колкото и да се даде за тези хора, на държавата ще струва много по-евтино, да не кажа на половина, да се отглеждат тези хора в семейна среда и да се подпомагат семействата, които ги отглеждат. 

Трябва да се промени тази прогнила система на ТЕЛК, защото цялата сбърканост тръгва от там. Всички знаят за фалшивите ТЕЛК-ове, за злоупотребите там, за изтичането на средства. Това беше нашата борба – тази система да отпадне изобщо като вход за подпомагане на хората, изпаднали в някакъв тип нужда. Искаме закон, който да подпомага реално хората, който да ограничи всякакъв тип злоупотреби, защото в този закон няма посредници, няма откъде да изтекат средства. За съжаление, хората с увреждания се оказаха доста печеливш бизнес... Ако може, нека политиците да сменят в главите си идеята, че тези хора с увреждания трябва да се държат винаги на социалното дъно, защото в момента всичко, което се изчислява, всичко се изравнява с линия на бедност. Никога не се мисли, че тези хора имат доста повече потребности и че с тези средства всъщност живеят обикновено двама души."

Чуйте повече от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59
Проф. Росен Коларов

Лице назаем…

Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..

обновено на 19.04.25 в 10:59
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо

Керамични фосили в Априлци

Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..

публикувано на 19.04.25 в 08:10

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25