Колко са хората, които бягат от войната в Украйна и търсят убежище в България? Какви ще бъдат техният статут и техните права в държавата? Какво предвижда Законът за убежищата и бежанците за украинските граждани, които бягат от войната и търсят убежище в България и други европейски страни?
Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото – БАН, член на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа, направи коментар в предаването "Законът и Темида".
Употребата на термина "бежанец"
"Ще започна с масовата употреба на термина "бежанец" за хората, които търсят международна или хуманитарна закрила. Тя е неправилна, колкото и да е популярна, защото има точно определение за "бежанец" в Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г. – "Това са лица, които в следствие на основателни опасения от преследване – по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения – са извън страната, на която са граждани и от страх не желаят да се завърнат там". Тези белези са изчерпателно изброени и "въоръжен конфликт, война, агресия" не са сред тях."
Хуманитарен статут
Всъщност тези хора попадат в един друг институт, уреден от нашия Закон за убежището и бежанците, и това е хуманитарната закрила или хуманитарния статут. Законът предвижда, че такъв статут се предоставя на чужденец, който може да бъде изложен на реална опасност от тежки посегателства – като смъртно наказание, екзекуция, изтезание или други тежки заплахи срещу живота и личността му, вкл. безогледно насилие в случай на въоръжен международен или вътрешен конфликт.
Ние сме в един много тежък конфликт, който е позор за ХХI век в Украйна, и тези хора попадат в разпоредбите на този институт. В това отношение нашият закон е изключително прецизен.
Временна закрила
Третата възможност, аз приветствам правителството за неговото решение, е да се предостави на тези хора временна закрила. Това е следващият статус, който също е много важен и също е уреден от закона. Става дума за масово навлизане на чужденци, които са принудени да напуснат държавата си поради въоръжен конфликт, гражданска война, чужда агресия, нарушаване на човешки права или насилие в големи размери.
Директивата за временна закрила отдавна е транспонирана в нашия закон. Пълното ѝ име е Директива 2004/83/ЕО на Съвета от 29 април 2004 година относно минималните стандарти за признаването и правното положение на гражданите на трети страни или лицата без гражданство като бежанци или като лица, които по други причини се нуждаят от международна закрила, както и относно съдържанието на предоставената закрила."
Какви възможности предлага Националното бюро за правна помощ? С какви правни казуси се сблъскват хората, бягащи от войната, и как юридическата гилдия в България може да помогне на търсещите убежище? Какви биха били дългосрочните последици от войната за ЕС и какви са вариантите за справянето с кризата?
Отговор на тези въпроси можете да чуете от проф. Ирена Илиева – в звуковия файл.
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg