Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискриминация по време на война (или за неравните украински роми)

Снимка: Валери Леков

Войната е война за всички и е против цялото Човечество, против всички нас – без оглед на етническия ни произход или вероизповедание. Защото всички сме равни и сме едно – така е по Божия закон. А по човешкия излиза, че въпреки общите страдания и общата заплаха, отношението към страдащите е различно.

Преди седмица ромските организации публикуваха в социалните мрежи, че на бягащите от войната украински роми се отказва помощ. А преди две години и половина Огнян Исаев от Тръста за социална алтернатива написа „Форум в Киев (Украйна), свързан с правата на човека и по-конкретно с погромите, които се случваха периодично през миналата година в Украйна над роми, беше прекъснат от мъж, който нахлу въоръжен в конферентната зала с брадва и други оръжия. В последствие се оказа, че същият е член на паравоенна организация, с чиито символи е била накичена военна му униформа. Никой не е пострадал, а мъжът бил обезвреден. Това е силен знак какво можем да очаквам в бъдеще да се случва на срещи, където се обсъждат демокрация, права на човека и др. теми, които са устоите на демокрацията. В този контекст, антициганизмът не е ново явление“. 

Това – преди две години. А сега, когато онова бъдеще е вече реалност, допускал ли е г-н Исаев, че в ситуация като днешната – по време на война, украинските роми ще са жертва отново на това различно отношение към тях? 

Чуйте отговора в звуковия файл.

„Няма официални данни има ли и колко украински роми-бежанци в България“ – казва актрисата Наталия Цекова, която е и ромска активистка. Не е и редно да има. Това би означавало, че делим бежанците на такива и онакива. „Страшното е, че ние не можем да си вземем поуките. Светът не научава нищо от тези тегоби, тези бедствия, които идват и към нас“ – продължава актрисата. 

Как и с какво ромите от Кюстендил помагат в събирането на помощи за бежанците, как и откъде научаваме за неволите на украинските роми – чуйте примерите, за които разказва актрисата Наталия Цекова.


Снимки – Валери Леков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05