Френският писател и поет Ерве Льо Телие (р. 1957 г.) е математик, журналист, издател, доктор по езикознание, активен член на експерименталния литературен кръг „Улипо“ и автор на множество разкази, новели, стихове, романи, есета, пиеси. Лауреат на 4 литературни награди.
„Аномалията“ е философско-научно-математическо гмуркане в пъзела на възможностите, пространството и времето. Гениален мисловен експеримент, който се поддава лесно на ad infinitum анализ и дисекция. Освен това е изцяло основан на човешката природа. „Поантилистичните“ герои на Льо Телие са като всички нас – обсебени от желания, стремителни, остаряващи, вземащи добри и лоши решения; избиращи правилни или грешни пътища; убедени, че познават и разбират себе си; вярващи абсолютно в свободната воля. Високоинтелигентен и ироничен, но лишен от евтин цинизъм, Аномалията е неимоверно забавен роман, преживяване, което поглъща читателя и го кара да анализира всичко наново.“ – Черис Волас, автор на „Възкресението на Джоан Ашби“
„Полет на въображението, който преследва съзнанието дълго след слизането от самолета“ според „Уошингтън Поуст“, „най-добра мистерия на годината“ според „Пъблишърс Уийкли“, „философски размисъл за това, което ни прави хора“ според Сара Бонър – това са само някои от определенията, с които смайващият литературен експеримент на Ерве льо Телие се сдоби след публикуването си. През 2020 г. „Аномалията“ спечели една от най-авторитетните награди в литературния свят – „Гонкур“, беше номиниран и за други шест престижни отличия.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg