Либрето: Леош Яначек по пиесата на Габриела Прейсова
Премиера: 21 януари 1904 г. в театър „Махен“, Бърно
Премиера за България: 1977 г. в София, диригент – Недялко Недялков, режисьор – Стефан Трифонов, художник – Мариана Попова
Действащи лица:
• Старата Бурия, мелничарка – алт
• Стева Бурия, неин внук – тенор
• Лаца Клемен, неин доведен внук – тенор
• Клисарката, вдовица, снаха на Бурия – мецосопран
• Йенуфа, заварена дъщеря на Клисарката – сопран
• Работник в мелницата – баритон
• Кмет на селото – бас
• Жена на кмета – мецосопран
• Каролка, тяхна дъщеря – мецосопран
• Борена, прислужничка в мелницата – сопран
• Янек, овчарче – сопран
• Кума – мецосопран
Селяни, селянки, работници в мелницата, музиканти, деца.
Действието се развива в моравско село в края на XIX век.
Първо действие
В мелницата на старата Бурия Йенуфа чака своя любим Стева да се завърне от града. Тя се притеснява, че може да го вземат за войник, а това ще забави тяхната сватба, което ще е голямо нещастие за Йенуфа, защото тя очаква дете от Стева. Доведеният му брат – Лаца, е влюбен в Йенуфа и е ядосан, че старата Бурия предпочита Стева. Скоро заедно със свои другари пристига и той самият. Радостен, че не е бил взет за войник, пияният Стева се хвали с успеха си сред жените. Започва музика и той кара Йенуфа да танцува с него. Клисарката – мащехата на Йенуфа, прекратява празненството и възмутена от държанието на Стева му заявява, че ако не спре да пиянства за една година, няма да му позволи да се ожени за Йенуфа. Младежът не е особено обезпокоен от това. Всички си тръгват. Лаца се опитва да утеши разстроената девойка, като ѝ казва, че Стева е пияница и прахосник, но тя защитава своя любим. Лаца ѝ признава любовта си, но Йенуфа го отблъсква и той ядосан ѝ казва, че едва ли Стева щеше да я харесва, ако не беше красива, затова порязва бузата ѝ с ножа си.
Второ действие
Минали са месеци и Йенуфа е родила, а мащехата ѝ я държи затворена, за да не бъде разкрит позорът им. Тъй като девойката още не се чувства добре, Клисарката ѝ дава приспивателно, а докато тя спи, вика Стева, за да го накара да се ожени за Йенуфа. Младежът вече не се интересува от нея, откакто е загубила красотата си. Той приема да дава пари за детето, но настоява никой да не разбира, че е негово, защото е сгоден за красивата дъщеря на кмета – Каролка. Стева си тръгва, а пристига Лаца, който иска Йенуфа за жена. Клисарката му разказва всичко, но го лъже, че детето е умряло, за да не се откаже той от желанието си да се ожени за Йенуфа. След като Лаца си тръгва, мащехата осъзнава, че наистина ще трябва да убие детето. Завива го в шал и излиза. Скоро Йенуфа се събужда и казва молитва за бебето, но тогава Клисарката се прибира и ѝ съобщава, че детето е починало, докато е спяла. Лаца идва, успокоява Йенуфа и отново иска ръката ѝ, като този път девойката казва „да“.
Трето действие
Пролет е и е дошло време за сватбата на Йенуфа и Лаца. Всички са весели, освен Клисарката, която се измъчва заради извършеното престъпление. Девойки пеят сватбарска песен, а сред гостите са и Стева с Каролка. Скоро обаче се чуват викове: открили са тялото на дете под топящите се ледове на реката. Йенуфа веднага познава шапчицата на бебето си и всички решават, че тя е виновна за смъртта му. Тогава Клисарката признава за деянието, а Йенуфа прощава на мащехата си. Селяните я отвеждат към затвора, а младоженците остават сами. Йенуфа казва на Лаца, че не очаква от него да остане с нея, но той споделя, че я обича и че иска да прекара остатъка от живота си с любимата.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg