„Великите географски открития отдавна са направени и целият свят е картографиран и видян, а всяко ъгълче е заснето от всички възможни ракурси. И тука е трудността – да разкажеш нова история по нов начин“, казва Димитър Караниколов. Той е архитект, пътешественик и фотограф. Прави архитектурни визуализации в студиото си и покрай това се запалва по фотография. Негови фотографии са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, а през 2019 печели конкурса на International Photography Awards в категорията Travel Photography. През 2021 г. в Созопол по време на Празниците на изкуствата „Аполония“ представи фотоизложбата си на фотографии, снимани с дрон.
„Като преживяване фотографията ми е дала срещи с хора, обичаи, но Монголия е най-екзотичното и интересно място, на което съм бил. Като природа, нищо не може да се сравни с Исландия“, разказва Димитър Караниколов и признава, че за него най-важни са кадрите, които е взел решение да не направи. „Това е избор, който постоянно правим, той отсява добрите кадри от посредствените, от стандартните кадри. Особено в травъл фотографията“, казва Димитър и ни води по своите маршрути. С него разговаряме за любопитството към света, за масовия туризъм и за онези моменти, в които той отказва да вдигне фотоапарата.
„С годините, колкото повече се уча, защото през цялото време се учим, толкова по-малко снимам. Толкова повече премислям кога трябва да направя усилието да заснема даден кадър. Кога трябва да публикувам кадър, с който да занимавам моята публика и хората, които ме следват в социалните мрежи. Има ли наистина какво да кажа с този кадър и защо бих откраднал, дори няколко секунди от вниманието на някой, ако наистина няма смисъл от този кадър? Така че – да, фотографията ме учи на търпение, и на осмисленост“, разказва Димитър Караниколов.
Чуйте повече от звуковия файл.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg