Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 21-27 март

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 27 март.

Артистите и режисьорите в театър „Азарян“ са поставени в трудна ситуация поради високите наеми за залата. Театърът, кръстен на големия актьор и театрален учител – професор Крикор Азарян, е застрашен от затваряне и фалит. В "Артефир" в понеделник актрисата Касиел Ноа Ашер отправи апел за спасяването на Театър "Азарян".

"Година на украинската култура и народ" обяви Националният студентски дом веднага след началото на войната в Украйна. Целта на инициативата е да се популяризират творчеството и културното наследство на украинския народ и да се развият връзките между България и Украйна. До 31 март 2022 г. всички студенти, студентски колективи и артисти могат да подават заявки за осъществяване на културни, образователни и научни проекти на територията на Националния студентски дом, посветени на темата "Година на украинската култура и народ". Проектитe ще се осъществят безвъзмездно в залите за култура и изкуство на Националния студентски дом в София през цялата 2022 година. Директорът на Националния студентски дом Христиан Даскалов за инициативата.

На 19 март 1962 г. в зала България е първият публичен концерт на камерния ансамбъл Софийски солисти, тогава под името Софийски камерен оркестър. През първите 16 години ръководител на оркестъра е Васил Казанджиев, а след него и Емил Табаков. През всичките тези 60 години членовете на ансамбъла са само 47 български инструменталисти, което доказва стабилност на ансамбъла и приемственост на поколенията. От 1988 досега ръководител на оркестъра е Пламен Джуров, който гостува в "Артефир" във вторник.

„Ох, спомняте ли си, госпожо“ е заглавието на новата книга на тандема Веселин Боришев и Емил Тонев. Тя проследява 2021 година, наречена от тях „Годината на Идиота“, изпълнена със здравословни, политически и социални кризи. Книгата е със снимки на Веселин Боришев на политици и обикновени хора, но все пак политиците, от които зависи нашето качество на живот, преобладават. А текстовете към тях са на писателя Емил Тонев. В книгата иронията, смехът и сарказмът постепенно се превръщат в тъга и отчаяние, защото това предизвиква българската политическа среда. Знаково е, че предишната „О, спомняте ли си, госпожо“ беше с бяла корица, а новата е с черна. Емил Тонев и Веселин Боришев представиха книгата в „Артефир“ в четвъртък, 24 март.

Между 24 март и 21 април галерия „Структура“ представя изложбата на Станимир Генов „Във вселената има много по-хубави планети от Земята“. Темата са честите спекулации за живот на други планети, като възможно бягство от провалената ни мисия на Земята. В медиите изобилства информация за амбициозните състезания на извънпланетарно богати хора да покорят Космоса. Изстрелват се ракети за милиарди, а гигантските маркетингови кампании превръщат пустия Марс в желана дестинация за екскурзии и преселение. Реалността се подменя с фантазии, че имаме капацитет за подобно предизвикателство. За Станимир Генов фокусирането върху тази вероятност отслабва усещането за отговорност, която човечеството трябва да поеме за общия ни живот на Земята. В „Артефир“ в четвъртък за изложбата „Във вселената имам много по-хубави планети от Земята“ разказа кураторът Мария Василева.

Снимка – галерия „Структура“ 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50