„Самуил Петков е един ангажиран и състрадателен към света човек“ – това казва за себе си дванадесетокласникът от СМГ „Паисий Хелендарски“. За своите медали от международните олимпиади по физика и химия той получи стипендия от фондация „Еврика“ за 2021-2022 г.
„Самуил е изключително любознателно момче, изключително отговорен, съвестен, полага усилия да се представя все по-добре и по-добре. Мотивиран е, освен с химия се занимава и с физика и се състезава и там, съумява да види и връзките между различните науки и да се развива и там. Просто удоволствие е да се работи с него“ – това пък казва за Самуил един от любимите му учители в СМГ Борис Толев.
Както повечето талантливи български деца, и Самуил преминава през школата на учителя Тео. „Много мъдрости ни е казвал. Напр. ако човек иска да е добре, трябва да е прочел 10 000 страници, а ако иска да е сигурен – 20000“. Бъдещето Самуил си го представя просто. Вижда се като човек, който помага на младите хора да развиват потенциала си; мечтае да бъде преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ или пък учен в БАН. Но това, в което искрено вярва е, че ще бъде още по състрадателен и ангажиран към света Човек.
Повече за Самуил Петков чуйте в звуковия файл.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg