На 29 март 2022 г. се навършват 120 години от рождението на един от ярките представители не само на английската, но и на европейската музика на отминалия XX век. Това е английският композитор и диригент Уилям Уолтън (29 март 1902 - 8 март 1983).
Роден в семейство на музиканти, подобно и на други свои именити предшественици и съвременници, Уолтън започва да се занимава с музика от ранна детска възраст. Изучава пиано и цигулка, но основното му обучение в музиката се осъществява като певец в хора на баща му – учител по музика и органист, а сериозните му композиционни опити започват, когато е на 16 годишна възраст.
Своите наблюдения за тези ранни години във формирането на житейския и творчески мироглед на Уилям Уолтън споделя Стефания Янкова: водач на виоловата група в Симфоничния оркестър на Националното радио, преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и докторант в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София.
Интересът към синтеза между изкуствата, който представителите на фамилия Ситуел инспирират у Уилям Уолтън намира отражение не само в музикално-сценичните му опуси, каквито са оперните му творби, но и в придобиващата все по-голяма популярност по онова време музика за радиодраматизации и особено филмова музика. И макар че творчеството на Уолтън не е голямо по обем, той създава забележителни композиции в почти всички познати класически жанрове. Започнал своя път в композиторското поприще под влиянието на Нововиенската школа, скоро Уолтън формира музикалния си език като съчетание между късноромантичната стилистика и неокласицизма на XX век. Това е изразено особено ясно в инструменталните му концерти и най-вече в трите му концерта за струнни инструменти: за виола, цигулка и виолончело, написани съответно през 1929, 1938 и 1956 г.
За историята на създаване на концерта за виола, неговата музика, както и за паралелите между него и възникналия десетилетие по-късно концерт за цигулка Стефания Янкова споделя:
Въпреки че пише в различни музикални жанрове, стилът на Уилям Уолтън се отличава с мащабност на музикалната мисъл и изразност, както във връзка с изпълнителските състави, така и по отношение големината и структурата на формата. И това негово предпочитание се откроява не само в инструменталните концерти и кантатно-ораториалните опуси, но и в чисто симфоничния жанр и камерната музика.
В изданието на предаването „Студио Музика” на 29 март, вторник, от 19.30 часа, посветено на музиката и личността на Уилям Уолтън, наред с разговора със Стефания Янкова, слушателите имат възможност да чуят и избрани фрагменти от най-известните творби на английския майстор в сферата на вокалната, инструменталната (симфонична и камерна), филмовата и кантатно-ораториалната музика, както и любопитни факти от историята на създаване на конкретните творби.
Снимки: Wikimedia, npg.org.uk, архив на Стефания Янкова
Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg