На 29 март 2022 г. се навършват 120 години от рождението на един от ярките представители не само на английската, но и на европейската музика на отминалия XX век. Това е английският композитор и диригент Уилям Уолтън (29 март 1902 - 8 март 1983).
Роден в семейство на музиканти, подобно и на други свои именити предшественици и съвременници, Уолтън започва да се занимава с музика от ранна детска възраст. Изучава пиано и цигулка, но основното му обучение в музиката се осъществява като певец в хора на баща му – учител по музика и органист, а сериозните му композиционни опити започват, когато е на 16 годишна възраст.
Своите наблюдения за тези ранни години във формирането на житейския и творчески мироглед на Уилям Уолтън споделя Стефания Янкова: водач на виоловата група в Симфоничния оркестър на Националното радио, преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и докторант в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София.
Интересът към синтеза между изкуствата, който представителите на фамилия Ситуел инспирират у Уилям Уолтън намира отражение не само в музикално-сценичните му опуси, каквито са оперните му творби, но и в придобиващата все по-голяма популярност по онова време музика за радиодраматизации и особено филмова музика. И макар че творчеството на Уолтън не е голямо по обем, той създава забележителни композиции в почти всички познати класически жанрове. Започнал своя път в композиторското поприще под влиянието на Нововиенската школа, скоро Уолтън формира музикалния си език като съчетание между късноромантичната стилистика и неокласицизма на XX век. Това е изразено особено ясно в инструменталните му концерти и най-вече в трите му концерта за струнни инструменти: за виола, цигулка и виолончело, написани съответно през 1929, 1938 и 1956 г.
За историята на създаване на концерта за виола, неговата музика, както и за паралелите между него и възникналия десетилетие по-късно концерт за цигулка Стефания Янкова споделя:
Въпреки че пише в различни музикални жанрове, стилът на Уилям Уолтън се отличава с мащабност на музикалната мисъл и изразност, както във връзка с изпълнителските състави, така и по отношение големината и структурата на формата. И това негово предпочитание се откроява не само в инструменталните концерти и кантатно-ораториалните опуси, но и в чисто симфоничния жанр и камерната музика.
В изданието на предаването „Студио Музика” на 29 март, вторник, от 19.30 часа, посветено на музиката и личността на Уилям Уолтън, наред с разговора със Стефания Янкова, слушателите имат възможност да чуят и избрани фрагменти от най-известните творби на английския майстор в сферата на вокалната, инструменталната (симфонична и камерна), филмовата и кантатно-ораториалната музика, както и любопитни факти от историята на създаване на конкретните творби.
Снимки: Wikimedia, npg.org.uk, архив на Стефания Янкова
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg