Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Пенка Коева

7
Пенка Коева с Алексей Милковски в „Тоска“
Снимка: архив на Пловдивската опера

В предаването „Български изпълнители“ на програма „Христо Ботев“ честваме 90 години от рождението на Пенка Коева, които се навършиха на 16 март. Родена и отраснала в Пловдив, певицата отрано демонстрира певческия си талант. В пловдивското училище „Свети Патриарх Евтимий“ тя е била солистка на училищния хор, по-късно постъпва и в Държавното музикално училище (днес „Национално училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“). През 1948 г. е приета в Музикалната академия в София в класа по оперно пеене на изтъкнатия български композитор и вокален педагог проф. Георги Златев-Черкин. Още в студентските си години се изявява като гостуващ солист на Шуменската, Плевенската и Варненската филхармония, както и на сцената на Софийската държавна опера.

Пенка Коева в „Русалка“ на Даргомижски
Пенка Коева завършва академията с пълно отличие през 1953 г. и животът я отвежда обратно в родния град Пловдив. Заедно със свои колеги като Алексей Милковски, Иван Вампиров, Райна Кошевска, Таня Карловска, Руслан Райчев, тя е сред артистите, положили основите на Пловдивската опера, създадена същата година. Близо 40 години певицата не слиза от сцената, превъплъщавайки се в повече от 60 роли. Освен своите запомнящи се оперни героини, Пенка Коева поднася на публиката и великолепни интерпретации на творби от камерния репертоар. Сред първите ѝ роли в театъра са Тоска от едноименната опера на Пучини, Наташа от „Русалка“ на Даргомижски и Татяна от „Евгений Онегин“ на Чайковски. Откроява се с блестящ тембър, обемен и мощен глас, и не на последно място със забележително актьорско дарование.
Пенка Коева с Алексей Милковски в „Тоска“
Изключително висока оценка дава на певицата проф. Розалия Бикс. Тя пише: „Едно наистина мащабно явление на съвременната българска оперна сцена, еднакво представително за своя театър и за българския театър изобщо. В своята барокова царственост на сценично присъствие, чувствено обагрен и необикновено красив тембър, с непресторения си драматичен патос и импулсивност в общуването с партньора. Пенка Коева носи оперния театър едва ли не като първа своя отлика, нещо като „предупредителна“ окраска за непосветените в това изкуство. Фразира изразително, насища с достатъчно звук и най-тихите динамични отсенки на вокалната си изява, вярва си, живее на сцената в почти неспирна екзалтация“.

Пенка Коева е носителка на много отличия, сред които второ място на „Международния музикален конкурс“ в Женева през 1958. Година по-късно печели първа награда и златен медал на Седмия Световен младежки фестивал във Виена. А през 1959 г. ѝ е присъдена Димитровска награда – най-висшето държавно отличие в тогавашната Народна република България за приноси в областта на науката, изкуствата и културата.


В Златния фонд на Българското национално радио са запазени ценни материали за певицата. В предаването звучат изключително редки записи на фрагменти от творби на Франческо Чилеа, Александър Даргомижски, Ойген д‘Албер, Джакомо Пучини, Джузепе Верди, Роберт Шуман. Слушайте в петък, 1 април, от 23 часа.

Снимки: архив на Пловдивската опера


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25