Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска делегация се завърна от семинар в Рим за предотвратяване на изпирането на пари

Снимка: Анелия Торошанова, БНР

Само преди няколко дни българска делегация се върна от семинар обучение в сената в Италия по проектът  LIGHT, който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на Предотвратяване изпирането на пари (ПИП)/Борба с финансирането на тероризма (БФТ), и по този начин да доведе до засилване на тяхната роля в прилагането на ПИП/БФТ и гарантиране на ефективността на политиката в тази област.

Какво се случи на семинара в Сената на Рим между 31 март и 2 април във връзка с реализацията на проекта за повишаване компетентността на адвокатите и нотариусите в областта на предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, и съответното законодателство на ЕС , каква е ролята на нотариусите и адвокатите?

Анелия Торошанова с Марио Палаци и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Елка Пороминска, председател на асоциацията за жените адвокати, партньор на събитието  в Рим от българска страна:

“От Рим се върнах с усещането, че е възприето едно обществено мнение, че институциите, както държавни, така и частни, така и представителите на свободните професии, имат за задача да работят заедно в тази много тежка материя.

Свидетели сме на действителното засилване на действията по пране на пари. Мнението на лекторите на семинара беше, че организираната престъпност се променя, криминалните групи атакуват и има високи нива на нелегална икономика, което всъщност се явява проблем на демокрацията тези страни на ЕС.

Според един от лекторите, над 90% от сигналите за пране на пари идват от нотариусите в Италия и Испания. За България нямаме данни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 

Има ли мафия в Италия и обвързани ли са италианските магистрати с кръгове от подземния свят? Печалбите от пране на пари в световен мащаб и корупционните практики. Има ли българи, които са разследвани от италиански магистрати за пране на пари? Кои са най-често срещаните схеми за изпиране на пари?

Темите коментира в “Законът и Темида“ Марио Палаци, обществен обвинител-прокурор от Окръжна дирекция „Борба с мафията“ в град Рим, който беше един от лекторите на семинара в сената:

“Начините за пране на пари са изключително много. Основните начини са чрез магазини и ресторанти. Другият много интересен момент е тенденцията зи инвестиране в чужбина.

Имала съм два-три случаи, в които е било намесено името на България. Разследвал съм търговски дружества с участието  на италиански и български граждани.  Имало е случаи, в които дружествата са само с български граждани, но зад тях неофициално са стояли италиански.

Повече за партньорството с българската прокуратура чуйте от пълния разговор в звуковия файл. 

Анелия Торошанова с Енрико Теца и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Законът и Темида“ Енрико Теца, експерт наблюдател от Италианската конфедерация на либералните професии, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:

“Първата цел е да се прилага европейското законодателство в областта на изпирането на пари и в борбата с организираната престъпност.

Втората цел е да дадем яснота на Европейската комисия, че нейният начин на мислене не е верен, защото те считат, че адвокатите, нотариусите и финансистите са автори на тези действия с изпирането на пари.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35