Трима от всеки четирима българи смятат, че не е морално да се отглеждат кокошки в клетки.
Акцията в неделя е част от кампанията "Разперени криле" на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията
В градинката пред НДК на 24 април от 11 часа ще разберете какво означават кодовете 0, 1, 2 и 3 на яйцата, който купувате.
От 16 до 18 часа е предвидена дискусия с минувачите, а през целия ден ще има природосъобразни забавления за децата и възможности за рисуване.
Клетъчно отглежданите кокошки прекарват целия си живот в малка клетка, където са натъпкани по около 20 птици. За една кокошка се полага място, по-малко от един лист А4 — тоест 0,06 кв. м.
Кокошките живеят в тясното пространство, оградено от телени решетки, тяло до тяло с всички останали птици и в абсолютна невъзможност да изразяват присъщото си естествено поведение – те не само че не могат да се движат, но дори не могат да разперят криле, нито да махат с тях или да хвъркат.
Кокошката в клетка няма почти никаква свобода да прави повечето от нещата, които са естествени за нея – да се протяга, да се върти, да тича, да се чисти с пясък, да рови и да кълве в земята. Вместо това в клетките ежедневието на кокошките е изпълнено със страдание и стрес.
Клетъчното отглеждане е най-жестокото отглеждане и най-интензивната експлоатация на кокошките-носачки. Автоматизацията във фермите с цел голяма печалба игнорира благосъстоянията на животните и им причинява само стрес и страдания.
Кокошките са принудени по цял ден да стоят върху метална мрежа и възглавничките на краката им често се разраняват.
В природата кокошките прекарват повечето време в кълване и ровене в земята, както и в търсене на храна. Върху теления под на клетката е невъзможно да се рови и кълве. Заради това кокошките често се кълват една друга — понякога до смърт.
Затворени нагъсто в клетката, една кокошка лесно може да стане жертва на останалите. Те са заклещени заедно, стресирани и неспокойни, и никоя кокошка не може да се спаси, ако другите започнат да я кълват. Често се стига до канибализъм и до смърт.
Не е нужно да се поощрява подобно отглеждане на кокошки.
Вече близо 2 000 компании по цял свят се отказват от яйцата, произвеждани във ферми с клетки.
Всеки от нас може да допринесе за промяната. Kогато не купуваме яйца с код 3, отправяме ясно послание към търговците и производителите.
На сайта на кампанията "Разперени криле" можете да заявите отказа си от яйца с код 3 със следния текст:
"Вярвам, че никоя птица не заслужава да живее в клетка, без да може дори да разпери крилете си. Отказвам да подкрепям жестокото клетъчно отглеждане."
Можете да го направите тук.
За живота на кокошките в клетки и за акцията на 24 април говори Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ.
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg