„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 април. Това са някои от акцентите в предаването от 24 април:
Съвсем скоро на мястото на интерактивната дигитална инсталация „Един човек“ ще светне кръгът от думи „МЕЖДУ МИНАЛОТО, КОЕТО Е НА ПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ, И БЪДЕЩЕТО, КОЕТО ВЕЧЕ Е БИЛО“. Дискусионното пространство – инсталация с автор Красимир Терзиев – е следващото, подкрепено от Столичната културна програма за изкуство в градска среда „Навън“.
На 19 април с „Цигулковите концерти на Моцарт“ в зала „България“ бе поставено началото на 22-рото издание на „Европейски музикален фестивал“. Форумът ще се проведе от април до ноември. В програмата на фестивала са планирани 13 основни концертни събития, както и няколко съпътстващи прояви. Гостуващи артисти от Полша, Чехия, Великобритания, Сърбия, Австрия, Португалия и САЩ ще покажат своето изкуство пред столичната публика.
Министерството на културата периодично дава милиони за дигитализация на музеите, но без да поставя изисквания – каза проф. Емануел Мутафов, специалист по средновековно и възрожденско изкуство и директор на Института за изследване на изкуствата към БАН. Необходим е регистър на недвижимото културно наследство с местно значение. Сериозен проблем е и че в България все още няма специалност музеология, а такова обучение би отворило вратите пред интердисциплинарното изследване на паметници и артефакти.
От 26 до 30 април ще се проведе фестивалът за пърформънс изкуство „София ъндърграунд“. Тази година обединяваща тема е фразата „Несигурна мъдрост“, а събитията ще се проведат на локации из цялата столица. Във фестивала участват български и чуждестранни артисти, селектирани този път не с отворена покана. Вместо това артистичният директор на "София ъндърграунд" Ивайло Иванов е подбирал произведенията на познати автори, отговарящи на вече зададената тема.
Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представи преди дни испанско-българската антология „Poetas Bulgaras – Terra incognita“, съставена и преведена от Рейнол Перес Васкес, мексикански драматург и преводач, живеещ в Берлин. В антологията са включени стихове на десет съвременни български поетеси – Рада Александрова, Радка Фалк, Силвия Чолева, Цвета Делчева, Аксиния Михайлова, Кристин Димитрова, Яна Букова, Иглика Дионисиева, Надежда Радулова и Оля Стоянова.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 24 април.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg