„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 април. Това са някои от акцентите в предаването от 24 април:
Съвсем скоро на мястото на интерактивната дигитална инсталация „Един човек“ ще светне кръгът от думи „МЕЖДУ МИНАЛОТО, КОЕТО Е НА ПЪТ ДА СЕ СЛУЧИ, И БЪДЕЩЕТО, КОЕТО ВЕЧЕ Е БИЛО“. Дискусионното пространство – инсталация с автор Красимир Терзиев – е следващото, подкрепено от Столичната културна програма за изкуство в градска среда „Навън“.
На 19 април с „Цигулковите концерти на Моцарт“ в зала „България“ бе поставено началото на 22-рото издание на „Европейски музикален фестивал“. Форумът ще се проведе от април до ноември. В програмата на фестивала са планирани 13 основни концертни събития, както и няколко съпътстващи прояви. Гостуващи артисти от Полша, Чехия, Великобритания, Сърбия, Австрия, Португалия и САЩ ще покажат своето изкуство пред столичната публика.
Министерството на културата периодично дава милиони за дигитализация на музеите, но без да поставя изисквания – каза проф. Емануел Мутафов, специалист по средновековно и възрожденско изкуство и директор на Института за изследване на изкуствата към БАН. Необходим е регистър на недвижимото културно наследство с местно значение. Сериозен проблем е и че в България все още няма специалност музеология, а такова обучение би отворило вратите пред интердисциплинарното изследване на паметници и артефакти.
От 26 до 30 април ще се проведе фестивалът за пърформънс изкуство „София ъндърграунд“. Тази година обединяваща тема е фразата „Несигурна мъдрост“, а събитията ще се проведат на локации из цялата столица. Във фестивала участват български и чуждестранни артисти, селектирани този път не с отворена покана. Вместо това артистичният директор на "София ъндърграунд" Ивайло Иванов е подбирал произведенията на познати автори, отговарящи на вече зададената тема.
Клуб „Писмена“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ представи преди дни испанско-българската антология „Poetas Bulgaras – Terra incognita“, съставена и преведена от Рейнол Перес Васкес, мексикански драматург и преводач, живеещ в Берлин. В антологията са включени стихове на десет съвременни български поетеси – Рада Александрова, Радка Фалк, Силвия Чолева, Цвета Делчева, Аксиния Михайлова, Кристин Димитрова, Яна Букова, Иглика Дионисиева, Надежда Радулова и Оля Стоянова.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 24 април.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg