Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора част на дискусията

Какво ще стане с проекта за завод край село Върбовка

Намерението да бъде строен завод за каменна вата при село Върбовка, община Павликени, предизвика протести още в началото на годината. За производството на каменна вата е необходима много енергия, а инвеститорът може да осигури енергия посредством горене на боклук. Количеството от над 430 000 тона отпадъци годишно е два пъти повече, отколкото е в плана за Завода за горене на боклук в София.

Край Върбовка се намират единствените на Балканския полуостров залежи на базалт с много високо качество, доказали наскоро изследвания, а от ценните скали с подобна структура имало само на Марс. 

По думите на инж. Мая Радева, директор на РИОСВ Велико Търново, по отношение на националната политика за горене на отпадъците е проведена кореспонденция с Министерството на околната среда и водите, тъй като това е органът, който изготвя, съгласува и оценява Национален план за управление на отпадъците в Р България за периода 2021-2028. С писмо министърът на околната среда и водите информира, че инвестиционното предложение противоречи на принципите на кръговата икономика и не се спазва приоритетният ред на дейностите по управление на отпадъците, съгласно йерархията, заложена в европейското и национално законодателство. 

Над 14 000 са подписите на хората от общините Велико Търново, Павликени и Севлиево, които не подкрепят проекта. 

Ще бъде ли дадена "зелена светлина" на проекта за завод за каменна вата с инсталация за изгаряне на боклук край село Върбовка, община Павликени? Какви са рисковете за природата и за здравето на хората? 

Продължение на темата от 15 април.

Как ще се отрази реализацията на този проект на земеделието – Николай Донев – един от големите земеделски производители в региона на Павликени, обяснява в "Законът и Темида".

Милен Недялков – пчелар, член на ИК "За Севлиево", регистриран земеделски производител с животновъден обект на територията на община Севлиево. Той споделя в предаването своята тревога от информацията, че на 25 км от Севлиево ще се строи Завод за обработка на отпадъци. 

Над 5200 са подписите от община Севлиево срещу построяването на завода край Върбовка. Светлана Георгиева – общински съветник, председател на ИК "За Севлиево" и председател на гражданско сдружение "За Севлиево" – сподели своята позиция.
Ето и гледната точка на Христо Гунчев – председател на Комисията по екология и рационално използване на отпадъците, Община Севлиево, Инициативен комитет "За Севлиево".
Николай Джабраилов – ИК "За Севлиево", също изказа в ефира своето мнение. Според него поражението върху околната среда и здравето на хората ще продължат и за следващите поколения.
Жителите на село Младен, което се намира на 15 км от Върбовка, също са притеснение от реализацията на инвестиционното предложение – изграждане на логистична и складова база за каменни фракции и цех за производство на каменна вата в с. Върбовка. Иван Колев – кмет на с. Младен, Татяна Цанкова от с. Младен, разказват в Законът и Темида.
Общинският съветник от Павликени Цанко Цонев и председателят на Общинския съвет в Павликени Христо Кавалски също изказаха своята позиция. Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Анелия Торошанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31