Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обичате ли Брамс?" – неделна вечер с музиката на Йоханес Брамс

Йоханес Брамс, 1885 г.
Снимка: Wikipedia

Творчеството на Брамс, дълбоко по съдържание и съвършено по композиторско майсторство, е част от забележителните художествени постижения на немската култура от втората половина на 19-и век. В сложния период от нейното развитие, в годините на идейно-художествена криза, Брамс идва като наследник и продължител на класическите реалистични традиции, които обогатява с постиженията на немския романтизъм. Музиката му, изпълнена с тревога за съдбата на човека, е неспокойна и развълнувана, тя носи думи на обич и утеха. В нея по неповторим начин се съчетават сърдечност и задушевност и дълбока философска лирика. А пламенният ѝ патриотизъм подтиква един от видните музикални критици на онова време да възкликне: "Брамсовите унгарски танци са достойни за своята велика слава"...

Йоханес Брамс, 1853 г.Брамс е една от моите "късни студентски любови", продължила и до днес, и затова ми е особено приятно, че имам възможността в рамките на два часа да ви предложа моя личен поглед към него – една "представителна извадка" от изумително богатото творчество на големия немски романтик, което наброява четири симфонии, четири инструментални концерта (цигулков, два клавирни и един двоен – за цигулка и виолончело), шест квартета, четири квинтета, два струнни секстета, седем инструментални сонати и внушителен брой клавирни, органни, вокални и вокално-симфонични творби. Прекрасна музика, която може да звучи не само 120 минути, с колкото разполага предаването, а дни, та дори – седмици без прекъсване! Във времето, от 22 часа до полунощ на 1 май, ще можете да се насладите на някои от най-вълнуващите страници от това творчество.

Ще прозвучат: Унгарски танц №1 в сол минор, две клавирни интермеци в интерпретацията на Стивън Ковачевич, Соната за виолончело и пиано в изпълнение на Хайнрих Шиф и Герхард Опитц, фрагменти из Струнен секстет в сол мажор, Клавирен квинтет във фа минор и Кларинетен квинтет в си минор; финалът на прочутия цигулков концерт в ре мажор (със солист Юлия Фишер) и прекрасната Симфония №3 във фа мажор в интерпретацията на Берлинската филхармония, дирижирана от Клаудио Абадо. Надявам се, че двата часа на нашата неделна музикална вечер ще бъдат за вас толкова приятни, колкото ми бе приятно и на мен да направя този труден, но заслужаващ усилията си избор!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Есенни джаз скици: авторски концерт на братя Владигерови

Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..

публикувано на 28.11.24 в 07:50

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00