Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозицията на Регионалния етнографски музей - Пловдив

Ангел Янков, директор на РЕМ – Пловдив
Снимка: Божидар Любенов

Как се опазват традициите и какви богатства се пазят във фондовете на Регионалния етнографски музей в Пловдив? За да научим повече, се "разходихме" из залите на музея със съдействието на неговия директор доц. д-р Ангел Янков. С него разговаряхме и за най-новите изложби и инициативи, както и за историите на някои от интересните експонати. 

Към Регионалния етнографски музей - Пловдив е създаден първият в страната клуб "Приятели на РЕМ – Пловдив", в който участват хора от различни професии и сфери на дейност, но обединени от любовта и желанието да подпомогнат дейността на институцията.

През 1999 г. Ангел Янков защитава дисертация на тема "Календарни празници и обичаи у българите католици (края на ХІХ – средата на ХХ в.)", а през 2007 г. с решение на Висшата атестационна комисия при Министерския съвет на Република България му е присъдено научното звание доцент. От 2001 г. той е лектор по етнология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а от 2006 г. чете лекции и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив. 

Научните му интереси са насочени към изследване на етногенезиса и етническата история на българите, проявите на регионалното и локалното в българската традиционна култура. През 2018 г. по повод 24 май е награден от Министерството на културата с почетен знак "Златен век" – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. 

Според доц. Янков музеят е мястото, където традицията може не само да се види и пипне, но и да се усети нейната невидима сила. Регионалният етнографски музей - Пловдив е разположен в уникално архитектурно творение - Куюмджиевата къща – типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Тя е построена през 1847 г. от майстор Хаджи Георги. Някогашният неин собственик е Аргир Куюмджиоглу – богат пловдивски търговец. Куюмджиевата къща е част от Архитектурно-археологически резерват "Старинен Пловдив".

През 1938 г., по инициатива на кмета на града Божидар Здравков, Пловдивската община и Министерството на народното просвещение подписват протокол за създаване на Общинска къща-музей, чийто приемник сега е Регионален етнографски музей - Пловдив. От 1943 г. къщата-експонат е отворена за посещения. Уникалната сграда днес е национален паметник на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10