"Нас, които ни няма" е обяснение в любов към поколението на 90-те и към това на неговите родители. Към един любим на всички град. Към писането и книгите. Към културните жалони и музиката на 90-те. Към астрономията и фантастиката. Един болезнено личен автофикционален роман, разказан от момчето и момичето, което всички сме били. Роман за самотата и спасенията, за пробуждането на сексуалността и разрушителните импулси, за приятелствата и предателствата, за родителските бягства и силата на гените. За крехкия абсолют на любовта – онази с космическите размери.
Антония Апостолова е родена в Бургас, града на морето и поезията, където издава първата си поетична книга. Завършва английска филология в СУ и петнайсет години работи като редактор-журналист във водещи медии. През 2018 г. създава популярния книжен сайт "Литературни разговори", където публикува рецензии, интервюта, новини за предстоящи книги, преводи. През 2019 г. излиза втората ѝ книга – сборникът с разкази "Потъване в мъртво море", а през 2021 г. – романът "Нас, които ни няма", и двете издания на "Жанет 45". Работи като литературен редактор, рецензент и консултант. Оперативен критик е към "Литературен вестник", пише редовно и за сп. "Мениджър" и Jasmin.bg.
Иван Станков, писател и професор по българска литература:
"Това е може би най-любовната българска книга. Няма такъв измъчен от любовта човек в българската литература като героя Мартин – тънък и фин, чувствителен като струна, сложен, с една камара възможности за всяко решение и за всяка дума. Измъчен не от несбъдната, а от сбъдната любов. И тази любов да бъде живяна не толкова в събития, колкото в мисълта и в езика, в самата органична тъкан на романа."
Яна Букова, писател и поет:
"Много добър стил. Чудесно построени изречения, ритъм, образност, майсторски описани сцени. Конструкцията с двете огледални части и финалът са чудесни писателски решения."
Ваня Майсторска, редактор и рецензент:
"Рядко срещано интелигентно и оригинално перо. Този роман няма аналог в родната литература и запълва ниша с огромен потенциал. В него се усеща и ерудицията, и дълбоката интуитивност, и способността на Антония Апостолова да моделира света като ярко естетическо изживяване."
Премиерата на романа е на 10 май от 18.30 часа, във "Фокс бук кафе", в разговор с литературния критик Амелия Личева и включване на поета и писател Нинко Кирилов.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg